Jak działają pośrednicy, czy warto kupować albo sprzedawać z nimi, czy lepiej bezpośrednio?

Opinia co do pośredników zwykle jest raczej negatywna.

Wystarczy napisać w google 'pośrednicy to...' albo 'opinie o pośrednikach…' i poczytać wyniki 😅

Tu przykład z rynku amerykańskiego gdzie zasady na rynku bardziej restrykcyjne i każdy pośrednik ma licencje i doświadczonego brokera obok.

Polski rynek sporo młodszy ale opinie są już prawie takie same. 

Posrednicy to opinie 

Cala nasza odpowiedz na pytanie z nagłówka jest nagrana i dodana do naszego YouTube'a - 

Poniżej zamieszczamy naszą ulubioną tabelkę z której widać czym się różnią umowy pośrednictwa, jakie są nasze stawki prowizyjne i co najważniejsze,

dlaczego te stawki są takie a nie inne i jakie w ogóle oni mogą być. Przy udostepnianiu/pobieraniu/kopjowaniu prosimy o link na tą naszą podstornę. 

Tu link do pobrania w razie potrzeby i nasza grupa na FB - https://www.facebook.com/groups/warsawluxuryRE/files/

Milej lektury!

W razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą!  

AKTUALNY CENNIK USLUG AGENCJI JAWORSKI24

P.S. A tu - najlepsza na rynku oferta dla właścicieli mieszkań czy domów na sprzedaż od naszego biura - aktualna oferta 

 

Porównanie umów pośrednictwa w transakcjach z nieruchomościami, ekskluzywnej albo wyłącznej i otwartej

 

Model prowizyjny

Sprzedający Kupujący Pośrednik
Umowa otwarta Umowa współpracy zawierana pomiędzy pośrednikiem a sprzedającym lub kupującym. Zwykle takie umowy są podpisywane z oboma stronami transakcji*. Taka forma pośrednictwa nie przewiduje większego zaangażowania w prace dla konkretnego klienta, prowizja na poziomie 1…3% od ceny transakcyjnej** Przy pobieraniu prowizji z obu stron – 1,0…2,5% brutto Ponadto kupujący czy sprzedający, jeśli chcą mogą zawierać wiele umów z różnymi pośrednikami oraz agencjami. 
 Pozytywy Błędne założenie, że czym więcej pośredników tym lepiej widocznai promowana nieruchomość. Kupujący/sprzedający ma wolną rękę co do wyboru pośrednika i nie ma obowiązku współpracować z konkretnym agentem. Inna opcja – jak przyjdzie pośrednik z klientem, to wtedy można podpisać umowę pośrednictwa.Minimum obowiązków - minimum odpowiedzialności dla obu stron umowy.  Pośrednik podpisuję wiele umów z klientami dzięki czemu buduje dużą bazę nieruchomości. Przy odpowiednim przepływie klientów wzrasta szansa na zawarcie umów. Im więcej będzie umów, tym szybciej można znaleźć kupującego czy sprzedającego nieruchomość.
 Minusy   Im więcej umów otwartych podpisano tym większy bałagan wokół nieruchomości, np. w Internecie. Większa szansa na to, że cena transakcyjna będzie znacznie niższa od ofertowej.  Pośrednik nie jest zainteresowany obsługą potencjalnego klienta, ponieważ dla niego ważne jest tylko i wyłącznie zawarcie jak największej ilości umów z klientami.  Konkuruje z rynkiem, z innymi pośrednikami, z osobami które same próbują sprzedać albo kupić. Główne działania to wypełnianie ofertami Internetu i podpisywanie jak największej ilości umów.
Prowizja 0,1…3% pobierana od obu stron (o prowizjach - poniżej)
 Notariusz Dla notariusza liczba pośredników nie odgrywa właściwie żadnej roli, jednak im więcej pośredników bierze udział w zawarciu umowy, tym skuteczniej notariusz reklamuje siebie. Jeżeli uczestniczy kilku agentów, wybór notariusza jest zwykle szybki i losowy.
umowa posrednictwa otwarta  
Umowa
ekskluzywna
albo na
wyłączność***

Umowa na wyłączność zawierana pomiędzy pośrednikiem a sprzedającym albo kupującym nieruchomość na czas określony.

W porównaniu z umową otwartą, umowa ekskluzywna gwarantuje większy sukces, ponieważ pośrednik jest mocno zainteresowany udzieleniem pomocy klientowi, żeby jak najszybciej i rentowniej kupić lub wynająć nieruchomość.

Pośrednik może uatrakcyjnić ofertę wykorzystując na to część swojego wynagrodzenia.

 Pozytywy  Pośrednikowi zależy na sprzedaży
tylko i wyłącznie nieruchomości
klienta.
 Kupujący oszczędza czas,
to pośrednik szuka nieruchomości
zgodnie z jego wymaganiami oraz
życzeniami.
Pomaga kupić nieruchomość
w bardzo atrakcyjniej cenie.
Pośrednik ma 100% pewność,
że otrzyma wynagrodzenie za swoją
pracę – to motywuje, żeby szybko i na
wysokim poziomie dokonać transakcji.
  W trakcie działania pośrednika, kupujący/sprzedający ma prawo kontrolować
proces pracy – jakość zdjęć, wiarygodny opis itd.
Kupujący/sprzedający może negocjować wielkość prowizji również i po
zawarciu umowy.
 Minusy Niestety, nie widać. Chyba że wszystko kosztuje i nikt nie będzie pracować za darmo.    
Prowizja 3 – 6% pobierana od jednej strony
Notariusz Pośrednik może wpłynąć na wybór notariusza – oferując notariusza stale współpracującego z biurem, który zawsze
będzie mógł pracować dla klienta.
umowa posrednictwa ekskluzywna
*- Wg. Kodeksu etyki WSPON pobieranie prowizji od obu stron transakcji jest nieetyczne, bo interesy stron są sprzeczne.
** - czasami niektórzy agencji robią promocje typu „0% od kupującego”, „1zl dla sprzedającego” i tp. chcą szybko znaleźć ofertę albo klienta i pobierają prowizje od drugiej strony transakcji
***- tu rozumiemy umowę współpracy, gdzie jeden pośrednik opiekuje się nieruchomością albo klientem, a umowa ma rozszerzone możliwości i opcje, które nie polegają tylko na mocowaniu banera reklamowego na nieruchomości

 

O prowizji dla posrednika

 

Prowizja to kwota która płaci klient pośrednikowi wg umowy pośrednictwa za wykonana prace czyli zrealizowany cel umowy pośrednictwa.

W naszym przypadku to transakcja z nieruchomością: sprzedaż, kupno albo najem.

Prowizja pobierana jest po udanej transakcji. Jeżeli nie odbyła się transakcja (np., mieszkanie nie zostało sprzedane) a umowa wygasła, pośrednik nic nie otrzymuje. Jeszcze raz - nic nie otrzymuje. Poświęcając czas i środki na przygotowanie mieszkania do sprzedaży, pracując nad promocja nieruchomości, negocjując z potencjalnymi kupcami, prowadząc prezentacje mieszkania etc - może nic nie otrzymać. To jest ryzyko pośrednika jako przedsiębiorcy. Nie jest on na etacie, działa na własnej działalności. Nakład pracy przy jednym mieszkaniu i standardowej umowie 6 mies. to średnio 80 godzin, wydatki na promocje i przygotowania rzędu 2…3 tys zł., także musi utrzymywać biuro, księgowość etc. Jeden pośrednik w normalny sposób może obsługiwać do 5…7 umów pośrednictwa jednocześnie. Nie da się więcej bez obniżenia jakości obsługi. My w Jaworski24.pl, wg naszej tabeli rzeczy do zrobienia przy sprzedaży nieruchomości, mamy listę 108 pkt dla 3 osób na 194 godz pracy łączną wartością 37 214 zl. Oczywiście nie każda nieruchomośc potrzebuje takiego max zaangazowania. Jest to program dla umowy 6% i nieruchomości wartością 2 i więcej mln zł.   

Oczywiście dla klientów jest opcja sprzedawać samodzielnie. Biorąc pod uwagę słabe z tym doświadczenie, bo nie sprzedają chyba mieszkań co miesiąc, zejdzie takim osobom na to więcej czasu i pieniędzy.

Wracając do tematu, prowizja w kraju i na całym świecie jest mniej więcej standardowa na poziomie 5…6%.

I to z założenia ze np. 2,5…3% jest dla agenta właściciela a reszta, zwykle 50%, dla agenta kupującego. Inaczej prowizja stanowi 1,5…4% w zależności od doświadczenia i ambicji agentów. Dochodzi do tego VAT bo jak pisaliśmy powyżej, pośrednictwo to działalność gospodarcza, taka jak wiele innych. 

Główna zasada i punkt wyjściowy dla agenta i klienta to właśnie mieć klarownie wyjaśnione - kto komu płaci, kto dla kogo pracuje i jakie ma obowiązki. Tak wg kodeksu etyki pośrednika, nie może on jednocześnie pracować dla obu stron transakcji i pobierać prowizje od obu stron bo strony te mają przeciwłegłe interesy. Proste.

Jeżeli agent pracuje dla sprzedającego - walczy o jego interes - szybka sprzedaż w najwyższej możliwej cenie rynkowej.

Agent kupującego dba o odpowiedni dobór mieszkania wg wymagań klienta i negocjuje cenę aby była jak najniższa.

A dalej, każda agencja i agent, jak i każdy klient, są wolni wybierać poziom prowizji, poziom odpowiedzialności, obowiązki etc wg których będą współpracować. Jak wspominaliśmy, wolny rynek, wolny wybór.

Poniżej możliwe kombinacje i poziomy prowizji dla stron transakcji, jak i dodatkowe wydatki przy kupnie-sprzedaży nieruchomości. Wypracowaliśmy także naszą własną ofertę dla właścicieli mieszkań, biorąc pod uwagę doświadczenie i sytuacje rynkową a także dbając o interesy mniej zamożnego albo oszczędnego klienta.   

Mamy dla przykładu kupującego i sprzedającego i mieszkanie w Warszawie. Jakie są opcje dla stron i zwykłe sytuacje? 

 

Rodzaj umowy pośrednictwa Sprzedjący Kupujący Pośrednik
Otwarta Jak wspominaliśmy wyżej, umowa otwarta nie jest normalna umowa która zapewnia którejkolwiek ze stron jakiekolwiek wyniki. Nazywamy taką umowę 'śmieciową': każda ze stron prubuje zagrać z inną w grę 'niech ktoś inny zapłaci za to co dla mnie zrobicie'. Bez sensu. 
prowizja 0...3% dla strony Traci na wartosci nieruchomosci Traci wiecej czasu na ogladanie nieistnejacych albo nie odpowiednich ofert 

Zarabia na zasadach loterii - iłośc kiedyś przejdzie w jakość, coś się skojarzy w końcu.

Pytanie - czy będzie na poważnie obsługiwać każdego konkretnego klienta wiedząc że szansę na zarobek są niewielkie?

Nie ma pewności w zarobkach, ciągłe poszukuje i wprowadza nowe oferty aby mieć maksymalną ich iłość. 

"Niech kupujacy zaplaci" Mniej kupujacych chca ogladac nieruchomosc, wartosc cena+prowizja moze byc zaporowa wg sytuacji rynkowej,  Ma wiekszy wybor mieszkan, pracuje dla niego posrednik i wspiera poszukiwanie i niegocjacje, oszczedza przy zakupie  Dziala dla kupujacego w jego interesie bez gwarancji wynagrodzenia - kupujacy moze kupic to co znajdzie sam. 
"Niech sprzedajacy zaplaci" Ma komfort tego ze mowytuje jednego albo kilku posrednikow ale traci na jakosci obslugi czesto na koncu wydajac wieksza kwote co i przy wspolpracy na umowie wylacznej. Prowizja wliczona w cenie mieszkania, widzimy realna cene w ogloszeniach Dziala dla sprzedajacego w jego interesie bez gwarancji wynagrodzenia - sprzedajacy moze znalezc kupca samodzielnie 
Wyniki takich działań i zachowana właśnie i spowodowali to ze większość ludzi uważa ze pośrednicy nic nie robią a tylko rozmawiają o prowizji i podpisują umowy 'na kolanie czy na masce' przy bloku
Umowa wylaczna albo ekskluzywna Zatrudnia 'na zlecenie' konkretna osobę do opieki nad sprzedażą jego nieruchomości, ma partnera w negocjacjach, ma najlepsza obsługę co do technologii, promocji, zarzadzania procesem sprzedaży, mniej telefonów i kontaktów, oszczędza czas Zatrudnia 'na zlecenie' osobę do poszukiwania jego wymarzonej nieruchomości, ma komfort współpracy z konkretna osoba, mniej telefonów, mniej zawracania głowy, komfort w negocjacjach ze sprzedającym, oszczędza czas Działa na zlecenie konkretnej osoby, wg odpowiednich zasad i warunków, gwarantowanie otrzyma wynagrodzenie w razie skutecznej transakcji
Prowizja 1,5...3% dla strony Prowizja w cenie mieszkania. Wypłaca sprzedający swojemu agentowi a dalej ten dzieli się z agentem kupującego Kupujący 'formalnie' nie płaci prowizji bo widzi cenę za która faktycznie kupuje nieruchomość. To sprawa sprzedającego w jaki sposób i komu płaci za pomoc w sprzedaży swojej nieruchomości. Na spokojnie wykonuje swoja prace, ma zagwarantowane wynagrodzenie w razie skutecznej transakcji, ma czas i środki na naukę i podwyższenie swoich umiejętności
 Umowa stałej prowizji ze sprzedającym od Jaworski24.pl Ma komfort działania jako sprzedający bezpośrednio i anonsuje ze wypłaci wynagrodzenie agentowi kupującego - angażując w taki sposób agentów kupujących. Ma dostęp do większości pośredników w kraju które widza jego ofertę i chęć współpracy. Ma profesjonalnie przygotowana ofertę dla rynku. Działając samodzielnie bez agenta nie musi płacić prowizji jeżeli znajdzie to co szuka Agenci kupujących maja pewność wynagrodzenia w razie udanej transakcji jak i agent sprzedającego
 Prowizja 

opcja 1)  jednorazowa wpłata 997 zł+VAT,

0,5...3% dla agencji strony kupującej, czyli razem

od 997 zl+VAT do 3%

opcja 2) jednorazowa wpłata 1997 zł+VAT

+1% prowizji dla naszej agencji,

0,5...3% dla agencji strony kupującej, czyli razem

od 1997 zł+VAT do 4%

Oszczędność stron przy średniej wartości nieruchomości 600 000 zł może wynosić aż do 30 000 zł. na prowizjach 

Dokladniej

 Korzyści

W cenie jednorazowej wpłaty wliczono profesjonalna fotosesje, konsultacje z przygotowania M do sprzedania, badanie bieżącej ceny rynkowej danej nieruchomości a w opcji 2 dodatkowo 3D wizyta albo wirtualny tur, konsultacje notariusza i prawnika, prowadzenie domów otwartych i przypisany opiekun od agencji dla prowadzenia negocjacji, indywidualnych prezentacji i nadzorowania etapów transakcji.

Każda z opcji zawiera zamieszczenie ogłoszenia na 5 najpopularniejszych portalach z miesięcznym promowaniem i dodanie oferty do zamkniętego portalu pośredników MLS  

Więcej o tej naszej ofercie jest tu 

  

Standardowe stawki prowizyjne dla właścicieli nieruchomości przy umowie pośrednictwa w sprzedaży biura Jaworski24.pl, lipiec 2020

 0%*

   Jak sam znajdziesz kupca*

 1%*

   Jak sam znajdziesz kupca a my pomożemy ci poprowadzić transakcje i ponegocjować warunki na twoją korzyść*

 3,5%

  Jeżeli też kupujesz z nami 

4%

Jeżeli kupiec będzie bez agenta po swojej stronie przy umowie '6%' 

 5%

Jeżeli agenci Jaworski24 reprezentują i ciebie i kupca   

 6%

   Jeżeli inna agencja reprezentuje kupca a Jaworski24.pl reprezentuje ciebie

To standardowa umowa pośrednictwa na rynku wg większości graczy, WSPON i PFRON

 

* - ABONAMENT MLS – od PLN 997 / 6 mies.

Co to i jak działa abonament MLS?

VAT wliczony w kwotach prowizji, przy wystawieniu FV po udanej tranzakcji 

 

 

Warszawska Praga Południe. Czy warto zamieszkać?

Niegdyś osady wiejskie, dziś jako dzielnica Warszawy jest domem dla 187 tys. mieszkańcow. Położona nad Wisłą, po prawej stronie, dzieli się na 6 rejonów: Grochów, Saską Kępę, Gocław, Gocławek, Kamionek oraz Olszynkę Grochowską. Za główną ulicę Pragi Południe uważa się ul. Grochowską, ale wśród najważniejszych ciągów komunikacyjnych wyróżnia się jeszcze ul.Ostrobramską, al. Waszyngtona, al. Stanów Zjednoczonych, al. Fieldorfa i Wał Miedzeszyński. Z Pragi Południe, na drugą stronę Wisły dostaniemy się trzema mostami: Siekierkowskim, Łazienkowskim i Poniatowskiego (dzięki buspasom i tramwajom dotarcie do ścisłego centrum zajmie nam ok 10 minut z Ronda Wiatraczna). Na terenie dzielnicy znajdują się dwa przystanki kolejowe (PKP Stadion i PKP Olszynka Grochowska) oraz Dworzec Warszawa Wschodnia, jeden z najważniejszych w stolicy. Cała Praga Południe jest świetnie skomunikowana. Bogato rozwinięta sieć tramwajów i autobusów to niewątpliwie duża zaleta. W planach jest również rozbudowa metra i postawienie stacji na Rondzie Wiatraczna.

Rondo Wiatraczna

Praga Południa posiada bardzo bogatą historię. Dzieki temu powstało tu dużo ważnych miejsc historycznych oraz kultowych. Z racji tego, że prawa strona Warszawy nie została mocno zniszczona podczas II Wojny Światowej, mamy okazję podziwiać tu przedwojenne kamienice i zabytkowe budynki. To świetnie wpływa na charakter dzielnicy.

 

Trudno jednoznacznie określić typ mieszkańców Pragi Południe. W dużej mierze są to osoby mieszkające tu od pokoleń, zarówno młodzi jak i seniorzy. A z powodu świetnej lokalizacji, komukacji z resztą miasta, jak i obecności dwóch uczelni (Uczelnia Społeczno-Medyczna oraz SWPS) i akademika UW (w planach budowa kolejnego przy ul. Grochowskiej), chętnie zamieszkują tu również studenci. Dla rodzin z dziećmi, Praga ma też dużo do zaoferowania: 58 przedszkoli, 21 szkół podstawowych, 11 złobków, Domy Kultury z warsztatami dla najmłodszych. Na miłośników sztuki czekają kina, teatry (jeden z najpopularniejszych w Warszawie - Teatr Powszechny, Teatr Niewielki, Teatr Scena, Tear Akt), galerie (m. in. niepowtarzalne SOHO Factory), czy muzea (np. Neon lub Czar PRL).

soho factory

Dla sportowców i ich fanów również nie zabraknie miejsca. Stadion PGE Narodowy dostarcza wszystkim wiele emocji, nie tylko związanych z piłką nożną. Wyścigi żużlowe, lodowisko w okresie zimowym, czy turnieje lekkoatletyczne to tylko część atrakcji fundowanych nam na tym obiekcie. Na PGE Narodowym organizowane są też koncerty największych gwiazd polskich i zagranicznych.

stadion narodowy

Jeśli wolisz aktywniej spędzić czas, nie tylko na trybunach to żaden problem. Orliki i hale sportowe (polecam halę przy ul. Siennickiej) zapraszają zawodowców, jak i amatorów. Co raz modniejszym staje się jogging, czy jazda na rowerze. Na Pradze Południe jest obecnie 15 stacji Veturilo. Piękne parki (m. in. Skaryszewski, Polińskiego, Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska, Park nad Balatonem z jeziorkiem) i ścieżki rowerowe na pewno spełnią wymagania każdego, biegacza i cyklisty. Oprócz tego mamy do wyboru 5 basenów krytych i 1 odkryty przy Wale Miedzeszyńkim, otwarty w okresie letnim. W Parku Skaryszewskim możemy zagrać również w tenisa lub popływać kajakami.

 

Na zakupy, zaś możemy wybrać się na bazarki (np. słynny bazarek przy Placu Szembeka lub przy Rondzie Wiatraczna) , do galerii handlowych (m. in. Promenada, Leroy Merlin, Decathlon, Galeria Wiatraczna, czy MediaMarkt), sklepów wielkopowierzchniowych (Tesco, Auchan, Carrefour) lub zaopatrywać się u lokalnych, kultowych już dostawców (słynne "Rurki z Wiatraka" czy wytwórnia oryginalnej oranżady "Olszynka"). Slużba Zdrowia na Pradze ma się całkiem nieźle. Do dypozycji mamy 3 szpitale (Kliniczny, Grochowski, Dziecięcy) oraz liczne przychodnie publiczne i prywatne.

 

Niewątpliwie ogromną zaletą Pragi Południe jest jej położenie. Nie tylko pod względem komunikacyjnym, ale też topograficznym. Nad brzegiem Wisły, po praskiej stronie przeważają tereny zalesione, plaże (Poniatówka) i polany, na których możemy wypoczywać z rodziną lub znajomymi. Bez przeszkód możemy zrobić tam grilla, ognisko, pograć w piłkę, badmintona, czy po prostu błogo się poopalać. Wieczorami, otwarte puby serwują nie tylko napoje i przekąski, oferują też parkiet i taneczną muzykę. A to wszystko z pięknym widokiem na święcące wieżowce w centrum miasta.

park skaryszewski

Przejdźmy do konkretów. Ile kosztuje nas przyjemnosć zamieszkania na Pradze Południe? Ceny za m2 wahają się w dużym stopniu. Bardzo dużo zależy też od standardu wykończenia. Najdroższym rewirem jest bardzo modna Saska Kępa, położona przy samej Wiśle, pełna mniejszych uliczek (m.in. znana ul. Francuska), w przeważającej części nisko zabudowana (4-5 piętrowe bloki oraz domy jednorodzinne), bardzo cicha i zielona z doskonałą komunikacją (10 min do Centrum). Ceny na rynku pierwotnym sięgają tu aż do poziomu 19 tys/ m2, na rynku wtórnym do 18 tys/m2. Jednak mówimy tu już o mieszkaniach z wyższej półki. Średnia cena za m2 na Saskiej Kępie to 12 tys.

 

Najtańsze mieszkania znajdziemy na Grochowie i Gocławiu, aczkolwiek nie znaczy to, że źle się tu mieszka. Do Centrum dojedziemy w 15-20 min.

Zabudowa różnorodna, dostęp do wszystkiego, co opisałam wyżej. Na rynku pierwotnym ceny zaczynają się tu od 8,5 tys/m2, na wtórnym nawet od 5,5 tys/m2 (tak, znajdziemy takie perełki chociaż jest ich niewiele). Średnia cena za m2 na Pradze Południe to 10,5 tys/m2. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dzielnica ta zanotowała podwyżkę cen nieruchomości na poziomie 6%, a to dlatego, że jest co raz bardziej pożądana.

mapa pragi pld

 

Podsumowując, Praga Południe to miejsce dla każdego. Mieszkając tutaj nic nas nie ogranicza. Prócz pięknych kamienic, kameralnych uliczek, parków, bezsprzecznie największego uroku nadają tu mieszkańcy. Tu sąsiad krzyknie "Dzień dobry" z drugiej strony ulicy, Pani z osiedlowego sklepiku szczerze doradzi w wyborze wędliny, kierowca przepuści na pasach. Stereotypem jest założenie, że Pragę zamieszkują niebezpieczne osoby. Owszem, takie się znajdą, tak samo jak w innych dzielnicach. Nie są jednak regułą. Na złą sławę Praga zasłużyła sobie kilkadziesiąt lat temu, jednak dużo się od tego czasu zmieniło. Wieczorami jest tu cicho i spokojnie, bez lęku można wyjść na spacer z psem. Z czystym sumieniem polecam - mieszkanka Grochowa.

 

Poniżej zamieszczam link do Urzędu Dzielnicy Praga Południe 

https://www.pragapld.waw.pl/  

Ewelina Bielecka,

Doradca ds nieruchomosci biura Jaworski24

https://bit.ly/3oMI1N9

 + 48 570 169 845

Jak przygotować się do zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym często stanowi większe wyzwanie niż kupno lokalu deweloperskiego. Musimy pamiętać, że w tym przypadku kupujemy nieruchomość z przeszłością, co może nieść ze sobą spore ryzyko, zwłaszcza że dla większości z nas jest to niemały wydatek. O czym pamiętać, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Ocena nieruchomości 

Skoro kupujemy już mieszkanie z przeszłością, postarajmy się tę przeszłość poznać. W tym celu poprośmy sprzedającego o udzielenie niezbędnych informacji - na przykład o wcześniejszych remontach. Przyjrzyjmy się elementom instalacji i sprawdźmy, czy ściany nie noszą śladów zacieków - wilgoć w mieszkaniu może powodować pojawienie się pleśni. Jeżeli obawiamy się, że nie uda nam się wychwycić wszystkich ubytków, poprośmy o pomoc specjalistę z firmy remontowo-budowlanej. Doświadczony ekspert fachowo oceni sytuację, dzięki czemu unikniemy ryzykownego zakupu.

Oprócz stanu technicznego samego mieszkania warto również zwrócić uwagę na budynek, w którym ono się znajduje. Przyjrzyjmy się, w jakim stanie jest elewacja, klatka schodowa, a także sprawdźmy, czy budynek został ocieplony. Może to w przyszłości zaważyć na wysokości rachunków za prąd.

Wspólnota czy spółdzielnia?

Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego zorientujmy się, do kogo należy zarząd nieruchomości i w jakim stopniu ów podmiot dba o potrzeby lokatorów. W przypadku, gdy budynkiem zarządza wspólnota mieszkaniowa, właściciele mieszkań mają większy wpływ na podejmowane decyzje i wydatki. W spółdzielni mieszkaniowej, w tym zakresie występują wyraźne ograniczenia - prawo głosu na zebraniach mają w tym przypadku tylko jej członkowie. Jeżeli zatem po zakupie mieszkania nie mamy zamiaru wstąpić do spółdzielni, nasz wpływ na zarządzanie częściami wspólnymi nieruchomości nie będzie znaczący. Rodzaj zarządu nieruchomości może mieć również wpływ na wysokość kosztów utrzymania mieszkania - nie zapomnijmy dopytać o to dotychczasowego właściciela lokalu.

Zakup mieszkania a stan prawny

Dokładne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani, jest niezwykle ważne. Pierwszym krokiem jest z pewnością sprawdzenie księgi wieczystej mieszkania. Jest to rejestr publiczny, w którym znajdziemy informacje na temat właściciela danej nieruchomości oraz ewentualne obciążenia, dotyczące lokalu, takie jak prawo dożywocia, hipoteka, czy też wzmianka o zajęciu mieszkania przez komornika. 

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy właściciel mieszkania ma pełne prawo nim rozporządzać - poprośmy go o dokumenty, które to potwierdzają. Następnie upewnijmy się, że osoby trzecie nie mają praw do lokalu - nikt nie jest w nim zameldowany, a ewentualne umowy najmu zostały rozwiązane. Pamiętajmy, że nie wszystkie prawa osób trzecich do lokalu będą wpisane do księgi wieczystej. 

Zakup mieszkania z rynku wtórnego - formalności

Przed podpisaniem właściwej umowy kupna, warto zawrzeć umowę przedwstępną - da nam to gwarancję, że sprzedający zarezerwuje mieszkanie dla nas. W przypadku sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego, dla umowy przedwstępnej nie jest wymagana forma aktu notarialnego, ale, mimo to, warto podpisać ją u notariusza. Aby dodatkowo zabezpieczyć wykonanie umowy właściwej, praktykuje się wpłatę zaliczki lub zadatku, najczęściej w wysokości 10% ceny lokalu.

Podpisując umowę właściwą, zwróćmy uwagę na to, co dokładnie jest jej przedmiotem poza samym lokalem. Powinno to być dokładnie opisane - dotyczy to zwłaszcza dodatkowych powierzchni lub sprzętów, które sprzedający zdecydował wliczyć w cenę.

Pamiętajmy, że w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, jesteśmy zobowiązani do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszącego 2% wartości nieruchomości. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy wykupujemy mieszkanie komunalne, spółdzielcze własnościowe prawo do nieruchomości od spółdzielni oraz jeżeli sprzedający jest płatnikiem VAT.


10 lipca 2020 09:00

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome

 

 

4 pok. M w prestiżowym apartamentowcu

Elegancki i przestronny apartament w samym sercu Miasteczka Wilanów.

Rewelacyjna lokalizacja w pobliżu wielu sklepów i klimatycznych restauracji, pełna infrastruktura miejska, tereny rekreacyjne, ścieżki rowerowe, biegowe, szkoły, przedszkola, fitness kluby. Budynek znajduje się przy Świątyni Opatrzności Bożej, w pobliżu przystanki i planowana trasa tramwajowa.

 

W pierwotnej wersji były 3 pokoje i oddzielna kuchnia. Właściciele dokonali zmian architektonicznych, co spowodowało, że apartament stał się bardziej funkcjonalny: otwarta kuchnia i dodatkowy pokój.

Dzięki temu uzyskano 3 oddzielne sypialnie i salon z aneksem kuchennym, z którego wyjdziemy też na balkon.

Apartament urządzony jest ze smakiem i dbałością o szczegóły. W przedpokoju jest dodatkowe pomieszczenie, wykorzystywane jako garderoba.

Oddzielne dwie łazienki są wygodą dla domowników. Przez przestronne okna z widokiem na wschód, na podwórko i na zachód, wpada dużo światła dziennego.

Windą zjedziemy bezpośrednio do garażu, gdzie są dwa miejsca garażowe na jednej platformie - do kupienia osobno. Na parterze znajduje się też komórka lokatorska - również do kupienia osobno.

Miejsca garażowe i komórka nie są w ofercie obligatoryjne.

Planowane na koniec 2020 roku otwarcie POW ułatwi komunikację Miasteczka Wilanów z innymi dzielnicami Warszawy oraz trasami wylotowymi.

Świetna inwestycja z ogromnym potencjałem.

 

Polecamy serdecznie i zapraszamy na indywidualną prezentacje!

Wiecej o mieszkaniu i zapis na prezentacje

 

 

Rynek nieruchomości a COVID-19

Na podstawie danych na dzień 13-03-2020
Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpływa na branżę nieruchomości? Czy Polacy wciąż są zainteresowani zakupem mieszkania i domu? Jakie środki są stosowane, aby zapewnić bezpieczeństwo osób poszukujących własnego M?

avarage equity gain

Eksperci portalu GetHome.pl zapytali przedstawicieli 72 renomowanych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jaki wpływ na branżę nieruchomości ma COVID-19.

Zakup nieruchomości a koronawirus

Co prawda jest jeszcze zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków, dotyczących wpływu pandemii na rodzimy rynek, jednak już zauważalne są pewne tendencje. Ponad 70% pośredników zauważyło wyraźny spadek zainteresowania tematem zakupu mieszkania i domu, czego konsekwencją jest mniejsza liczba telefonów i prezentacji lokali. Z kolei blisko 30% agentów nie dostrzega zmian w dotychczasowych tendencjach zakupowych konsumentów.

Przebieg transakcji
Aktualna sytuacja epidemiologiczna – w przeważającej większości - nie przekłada się na terminowość realizowanych transakcji zakupu nieruchomości. Ponad 60% z nich odbywa się zgodnie z planem. Agencje dokładają wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom zainteresowanym zakupem mieszkania czy domu i
maksymalnie zminimalizować ryzyko zagrożenia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo zarówno osób poszukujących własnego M, jak i pośredników. Agencje dokładają wszelkich starań, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko zagrożenia. Jakie działania są podejmowane?

W większości przypadków, zgodnie z sugestią przedstawicieli rządu, ograniczany do niezbędnego minimum jest bezpośredni kontakt z klientem, a praca odbywa się w systemie zdalnym. Tak, jak w większości instytucji wprowadziliśmy kilka rozwiązań, których celem jest bezpieczeństwo klientów oraz
agentów. Przede wszystkim z rozsądkiem podchodzimy do grupowych spotkań zespołu, które na czas dwóch tygodni
wstrzymaliśmy. Agenci mogą dużą część swojej pracy wykonywać zdalnie, bez konieczności bezpośredniego kontaktu - deklaruje Jolanta Starnawska, współwłaścicielka agencji Starnawska&Boleńska Nieruchomości.
Co istotne i warte podkreślenia, praca w systemie zdalnym nie wpływa negatywnie na przebieg transakcji. Jak przekonuje Adam Wiśniewski, specjalista ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomości agencji Nowodworski Estates, (...) kiedy to możliwe, bezpośredni kontakt z Klientami zamieniamy na telefoniczny. Staramy się jednak pracować z takim samym oddaniem, jak do tej pory, zachowując oczywiście podstawowe zasady higieny i stosując się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Klienci nadal interesują się nieruchomościami, a my niezmiennie służymy im pomocą. Ponadto organizowane są specjalne dyżury, dzięki czemu klienci zainteresowani zakupem nieruchomości mogą
uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Przygotowujemy się do zdalnych kontaktów włącznie z przekierowaniem rozmów telefonicznych z biura na telefony komórkowe. Wprowadzamy dodatkowe dyżury - zapewnia Zbigniew Foryś, pełnomocnik wspólnika biura Galiszkiewicz i Foryś.

W celu zapewnienia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa, organizowane są wirtualne spacery po nieruchomości. Agencji odbywają również dedykowane szkolenia, dzięki którym bezpośredni kontakt z klientem odbywa się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
Na wszelki wypadek uruchamiamy możliwość zdalnego udziału agentów w szkoleniach i namawiamy do regularnego rejestrowania ewentualnych objawów, regularnego mierzenia temperatury (...) Bezpieczeństwo agentów zwiększa bezpieczeństwo klientów - tłumaczy Agata Stradomska z agencji Keller Williams.

 

Rynek nieruchomości a koronawirus - podsumowanie

Aktualna sytuacja epidemiologiczna, związana z rozprzestrzenianiem pandemii COVID-19, ma wpływ na zmianę dotychczasowych zachowań konsumenckich. Zauważalny jest wyraźny spadek zainteresowania zakupem nieruchomości, jednak transakcje odbywają się planowo, z zachowaniem maksymalnych środków bezpieczeństwa.
Nie ma więc powodów do obaw.

 

 

 

 

Rok 2020 w Jaworski24.pl - Reload

Po wyjeździe w 2018 roku do USA właściciela biura Eugeniusza Jaworskiego (rozwój Spółki Astel Europe, praca, sprawy rodzinne) działalność warszawskiej a raczej wilanowskiej agencji była pod wielkim pytaniem. Ale dzięki entuzjazmowi i miłości właściciela do branży, działalność nie tylko nie została zawieszona a na odwrót odświeżona na inna skale. 

rok2020

Rok 2019 był czasem na szkolenia, nowe wyzwania i zdobywanie nowej wiedzy i umiejetności. Licensja pośrednika w Stanach Zjednoczonych wymagała czasu i dodatkowego zaangarzowania. Wszystko po angielsku. Inny rynek, inne podejścia, mentalność, inne predkości i poziom konkurencji.  

Realtor w New Jersey w dwa miesiąca! 

Po załatweniu formalności i spraw rodzinnych, po rozeznaniach rynku i konkurencji temat nieruchomości powrócił - w grudniu zapadła decyzja o rozwijaniu tego tematu w USA. 

Więcej na ten temat w nagraniu z tamtych czasow😉.

https://youtu.be/ofacMuzjfZA

 

Pierwsze kroki tu i tam

Po otrzymaniu licencji idą sprawy formalne, papierowo - biurowe. Wybór brokera, negocjacje, szkolenia i pierwsze spotkania z potencjalnymi klientami. O tym jakoś innym razem opowiemy na naszym You Tube.

Co do Warszawy, to akurat pod koniec 2019 roku już było jasne ze warto przedłużać. I co dziwne, tak samo w grudniu, chyba najlepszy czas na refleksje, zapadła kolejna decyzja - rozwój warszawskiego biura nieruchomości i to na nowym poziome. Wiedza, nowe narzędzia i technologie, amerykańskie podejście do marketingu, jakości obsługi klienta a głównie - elastycznego indywidualnego podejścia do każdego z klientów, to ten fundament od którego zaczynamy. W Styczniu ruszyła rekrutacja a w lutym pierwsi doradcy ds nieruchomości już funkcjonują w terenach. Trwa okres próbny, szkolenia i... praca praca praca.

A rekrutacja dalej trwa. Chcemy poszerzyć wiedze i doświadczenie, a najpierw najlepszy serwis w każdej dzielnicy Warszawy i dalej w całym kraju.

Zapraszamy do współpracy! Łatwo nie będzie 😉

Szczegóły poniżej.

Oferta pracy

 

Praca 'od zaraz'!

Doradca Ds Nieruchomosci, Warszawa 

Popularny zawód i ciekawa praca z ludźmi.

 

Do warszawskiego biura poszukujemy Doradców ds nieruchomości. Z doświadczeniem i bez.

Obowiązki:

Konsultacje dla klientów wg zakupu, sprzedaży lokali mieszkalnych, negocjacje, prezentacje nieruchomości, wsparcie klientów na każdym etapie transakcji.

Wymagania:

łatwość w nawiązywaniu kontaktów, umiejętności efektywnego planowania oraz organizacji własnej pracy i czasu, posiadanie doświadczenia w sprzedaży H2H, B2B albo B2C, zainteresowanie nieruchomościami.

Praca dla osób pełnych entuzjazmu i nie bojących się wyzwań, chętnych stałego rozwoju, otwartych na nową wiedzę.

Miłe widziany jeżyk angielski, inne języki obce, prawo jazdy, doświadczenie w branży albo podobnych dziedzinach (bankowość, ubezpieczenia, obsługa klienta indywidualnego)

Warunki:

- stabilny i nie ograniczony dochód (od 4000 zł., prowizja),

- nowoczesna firma – lokalna wiedza globalne doświadczenie, międzynarodowe środowisko (działamy w Polsce i USA, mamy partnerów w UK i Australii, Kanadzie i stale się rozwijamy).

- ciągłe się szkolimy, musimy być konkurencyjni i posiadać wiedzę ekspertów

- pracujesz tyle ile chcesz i tedy kiedy chcesz

- ciekawa praca, w tym z ciekawymi ludźmi w atmosferze przedsiębiorczości

- nowoczesne biuro w dobrej lokalizacji

- działamy za własnym systemem co gwarantuje dobre wyniki przy odpowiednim zaangażowaniu

- rozwój kariery w nieruchomościach, możliwość rozwoju własnego biznesu pod skrzydłem naszej marki. Uwaga! Działamy w lokalizacji w której mieszkamy. Zapraszamy do współpracy na terenach Warszawy i okolic.

 

Okres próbny do 3 mies.

Chętnie zapiszemy państwo na wstępną rozmowę

Prosimy wysyłać CV na nasz e-mail

Informacja co do RODO jest podana na stronie jaworski24.pl

Prosimy o dodanie odpowiednich klauzul w CV co do przetwarzania danych osobowych.

 

 

 

Więcej swobody, więcej pieniędzy, więcej frajdy.

 

 

Oferta pracy

W związku z rozwojem naszej firmy poszukujemy energicznych, odpowiedzialnych i ambitnych osób, lubiących wyzwania, pracę z ludźmi, kochających sprzedaż i niezależność które dołączą do naszego zespołu.

Mażesz o takiej pracy? A może o sposobie na życie?

Oferujemy prace w dynamicznej branży. Nieruchomości zawsze na czasie.

Szukamy osób planujących rozpoczęcie kariery w nowej branży lub osób już w branży działających.

CO OFERUJEMY:

- Elastyczne warunki pracy lub współpracy:

nie ma dyżurów, nie ma opłat za biuro czy marketing, nie ma obowiązkowych płatnych szkoleń czy eventów

- Nowe umiejętności:

  rozwijasz siebie i uczysz się nowych umiejętności bez presji czasu

- Pracujesz w godzinach, które sam/sama ustalasz:

  dostosujesz je do swoich potrzeb

- Wynagrodzenia, gwarantujące satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy:

  elastyczny podział prowizji na korzyść pracownika

JEŚLI WIERZYSZ W SUKCES I CHCESZ WYWIERAĆ WPŁYW NA BRANŻE NIERUCHOMOŚCI 

DOŁĄCZ DO NAS

 

Wyślij CV i zobaczymy jak możemy współpracować:          biuro(at)jaworski24.pl


Klauzula RODO dla klientów i kontragentów biura nieruschomości Jaworski24.pl

 

 


 

Jak bezpieczne wynająć mieszkanie?

 

Początek jesieni jak i koniec/początek roku - to tradycyjny okres aktywności na rynku najmu. Tradycyjnie, studenci i ich rodzice poszukują nowego lokum, którzy zmieniają miasto, uczelnie lub współtowarzyszy, jak i osoby zmieniające miejsce zamieszkania z przyczyn zawodowych, które czas przeprowadzki chcą skorelować z albo z rokiem szkolnym, by pociechy jak najmniej odczuły dyskomfort z niej wynikający, albo z rokiem kalendarzowym.

Można powiedzieć – rynek szaleje. Mamy ogromną rzeszę poszukujących, ale też i wielu wynajmujących, poszukujących w tym czasie nowych lokatorów. Wiadomo – wynajmą teraz za lepszy czynsz. Rynkiem rządzą mechanizmy popytu i podaży – im większy popyt, tym lepszą cenę można osiągnąć. Na tym rynku pojawiają się też osoby / podmioty, które wykorzystują niewiedzę, brak czujności czy “pęd za okazją”, aby dorobić się kosztem osób na ‘wczoraj’ poszukujących taniego lokum. Dlatego, mimo wszystko, warto zachować zdrowy rozsądek i nie dać się “naciągnąć”.

 

Jeśli więc musisz wynająć mieszkanie w tym okresie, mamy kilka rad dla Ciebie:

Z ofertami możesz zapoznać się wstępnie przez internet, ale zanim podejmiesz decyzję i wpłacisz jakiekolwiek pieniądze – obejrzyj wcześniej mieszkanie osobiście. Inne opcje – to ryzyko.
W centrum i w pobliżu uczelni czynsze najmu są najwyższe. Zapoznaj się z topografią miasta i komunikacją miejską – być może bardziej odległa lokalizacja, lecz dobrze skomunikowana z Twoim punktem codziennej podróży będzie tańsza o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent! To wymierne oszczędności w skali roku lub kilku lat.
Jeśli mieszkanie podoba Ci się – negocjuj warunki. To nie sklep, tu ceny są możliwe do negocjacji.

Zapoznaj się ze wszystkimi kosztami eksploatacji. Oprócz opłat dla właściciela zazwyczaj Twoim kosztem będą zużyte media, jak prąd, woda, gaz, czasem ogrzewanie czy wywóz śmieci.
Kaucję wpłacaj oraz opłaty czynszu lub zaliczek na media dokonuj wyłącznie za pokwitowaniem.
Bezwzględnie podpisz umowę najmu, która precyzyjnie określa czas jej trwania, zobowiązania stron, kwoty opłat i terminy ich płatności.
Spisując umowę sprawdź czy masz do czynienia z osobami posiadającymi tytuł prawny do lokalu. Możesz sprawdzić to m.in. na podstawie Księgi Wieczystej (dostępnej elektronicznie na stronie ekw.ms.gov.pl) lub aktualnego zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej.
Zadbaj o precyzyjny protokół zdawczo-odbiorczy, w którym spisane są nie tylko stany liczników, ale i wyposażenie oraz stan nieruchomości. Zarejestruj tam wszystkie usterki i uszkodzenia, abyś po zakończonym najmie za nie nie odpowiadał.
Dobieraj rozważnie współlokatorów – pamiętaj: za zobowiązania wynikające z umowy najmu wszyscy najemcy odpowiadają solidarnie.
Wynajmując mieszkanie będziesz z niego korzystać tylko czasowo. Mieszkań na rynku jest wiele, żadna “uciekająca okazja” nie jest warta ryzyka utraty pieniędzy. Jeśli nie musisz wynajmować teraz – poczekaj do listopada albo lutego. Spadek cen najmu może Cię miło zaskoczyć.

 

Agencje nieruchomości mogą skutecznie pomóc w wyszukaniu odpowiedniego lokum. Ich usługi są odpłatne, zazwyczaj na poziomie 1-miesięcznego czynszu najmu, choć dostępne są oferty 0%, gdzie całość wynagrodzenia pokrywa właściciel lokalu.

Warto jednak skorzystać z takiej usługi, gdyż:

Oszczędzasz czas – agenci szukają ofert spełniających Twoje oczekiwania i umawiają Cię na oglądanie wciąż aktualnych ofert.
Oszczędzasz pieniądze – agenci znają ceny rynkowe w danej lokalizacji – pomogą negocjować czynsz najmu, a wiedząc, gdzie będziesz dojeżdżał mogą zarekomendować Ci inne rozwiązania.
Zwiększasz bezpieczeństwo – agenci pomogą w sporządzeniu i negocjacjach warunków umowy, zadbają o precyzyjny protokół przekazania mieszkania oraz o sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.


Jeśli interesuje Cię oferta zamieszczona na stronie Jaworski24.pl lub chcesz zlecić nam wyszukanie odpowiedniego lokum skontaktuj się z nami.

 

Statystyki rynku nieruchomości 2018

ceny wynajmu 2018 rceny dzialek 2018 rsrednie ceny 2018 r

Metoda "na Franka"

Na początku XXI wieku wiele osób zwróciło uwagę na nadzwyczajnie niski kurs Franka Szwajcarskiego. Dla osób starających się o kredyt była to idealna sytuacja aby wziąć pożyczkę w polskim banku ale w szwajcarskiej walucie. Tym bardziej, że polskie banki narzuciły wtedy bardzo wysokie oprocentowania oraz opłaty dodatkowe. Chęć kupna mieszkania na tak atrakcyjnych warunkach sprawiła, że wiele osób zaciągnęło kredyty na 20-30 lat. Niestety 10 lat później wartość franka szwajcarskiego wzrosła dwukrotnie, doprowadzając do fatalnej sytuacji ponad 700 tys. polskich rodzin. Wszystko przez to, że wysokość rat była zależna od sytuacji na rynku walutowym.

Od kilku lat słyszymy w mediach o problemach frankowiczów. Politycy wzajemnie się prześcigają szukając rozwiązania problemu. Niestety są to tylko puste słowa, karta przetargowa, a dla wielu poszkodowanych jest to robienie złudnej nadziei. Dzisiaj wiemy, że pomoc jest możliwa, ale problem trzeba rozwiązać na sali sądowej przy wsparciu najlepszych adwokatów.  

Nasze biuro nieruchomości współpracuje z kancelarią specjalizującą się w sprawach Frankowiczów. Jeżeli i Ty, lub ktoś z Twoich bliskich jest również w trudnej sytuacji-zadzwoń a postaramy się zapewnić bezpieczną przyszłość.

Jaworski24.pl sponsorem zawodów balonowych o puchar SPA Nałęczów i ML "Skrzydlata Polska"

Jedną ze znanych i lubianych corocznych atrakcji w Nałęczowie jest festiwal balonów. Przyciąga ona tysiące widzów z całej Polski jak i z zagranicy. Nasze Biuro Nieruchomości sponsoruje w tym roku 12 MIĘDZYNARODOWE ZAWODY BALONOWE O PUCHAR SPA NAŁĘCZÓW I ML "SKRZYDLATA POLSKA". SERDECZNIE ZAPRASZAMY! 11.08.2017 - 15.08.2017 W TYM NA NA FIESTĘ 12.08.2017 - 15.08.2017 SZCZEGÓŁY HTTP://SKRZYDLATYNALECZOW.PL/

zaw zawody balonowe naleczow balony naleczow141

 

 

Cosmpolitan, czyli luksus przy Twardej

Polskie miasta szczęśliwie coraz częściej wyrastają z architektonicznej brzydoty poprzedniego systemu. Doczekaliśmy się czasów, kiedy Warszawa, wzorem światowych metropolii, zaczęła rodzić budynki tyle piękne, co funkcjonalne. Jeden z nich cieszy oko w samym centrum stolicy, tuż przy Placu Grzybowskim, a co najlepsze – można w nim zamieszkać od ręki

cosmo warrsaw view

Cosmopolitan przy Twardej 4, bo o nim mowa, to dzieło Helmuta Jahna, prawdziwej legendy współczesnej architektury i twórcy takich perełek, jak brukselska siedziba Unii Europejskiej, Sony Center w Berlinie czy State of Illinois Center w Chicago. Cosmoplitan Twarda 4 to, jak dotąd, jedyne dzieło Jahna w Polsce, okrzyknięte notabene mianem jednego z najciekawszych europejskich apartamentowców. Warszawska duma architekta liczy sobie aż czterdzieści cztery piętra, co sprawia, że widok z okna zapiera dech w piersiach. 

W królestwie światła

Konstrukcji przyświeca idea ponadczasowej prostoty, połączonej z najwyższą jakością. I taki jest cały Cosmopolitan Twarda 4 – przeszklona elewacja nadaje mu niebywałej lekkości, pomimo jego imponujących rozmiarów, sprawiając jednocześnie, że mieszkańcy każdego z 236 apartamentów mogą cieszyć się cudownymi, pełnymi światła wnętrzami. Tym, co charakteryzuje ten pierwszy wykończony wysokościowy warszawski aparatamentowiec, są przede wszystkim duże, niepodzielne i otwierane okna. To dzięki nim same apartamenty są absolutnie unikatowe – jasne, luksusowe, ajednocześnie pozbawione ostentacji. 

O luksus we wnętrzach zadbał zresztą twórca budynku, firma Tacit Investment, lider na rynku nieruchomości premium w Polsce. Na podłogach zagościł więc dąb, w łazienkach włoski marmur, ceramika i armatura to dzieło prestiżowych światowych marek. Jakością mebli kuchennych i jej wyposażenia zajęła się marka Miele. Każdy z apartamentów posiada ergonomiczne wbudowane szafy, przeszklone garderoby, rolety i klimatyzację, a także punkowe oświetlenie. Co więcej, lokale zostały wyposażone w inteligentny systemem zarządzania HMS, a to oznacza, że właściciel może wygodnie sterować funkcjami wpływającymi na jakość życia, a więc na przykład ogrzewaniem w poszczególnych strefach mieszkania, oświetleniem wraz z regulacją jego natężenia, roletami, wentylacją i klimatyzacją, ale także kontrolować dostęp i monitorować obecność. O bezpieczeństwo z zewnątrz dba oczywiście ochrona i Cosmopolitan Concierge, dostępny przez siedem dni w tygodniu.

13 N9M7550 1 1

Jakość bez kompromisów

W Cosmopolitanie Twarda 4 o jakość zadbano w najmniejszych nawet szczegółach. To już nie tylko kwestia bryły budynku, nawet nie nadzwyczajnej gry światła, cudownych przestrzeni i luksusowego wyposażenia. To znacznie więcej, bo komfort życia w ogóle. Dla przykładu, na czwartym piętrze czeka strefa relaksu, a w niej klub fitness z siłownią, pokój do masażu oraz saunami (suchą i mokrą), którą mieszkańcy apartamentowca mają do wyłącznej dyspozycji. Wspomniane czwarte piętro to fantastyczna idea – poza strefą relaksu znajdują się tutaj także pomieszczenia klubowe, kuchnia i pokoje do spotkań, a dodatkowo mieszkańcy mogą korzystać z przestronnego tarasu (840 m2!) z widokiem na Plac Grzybowski i ulicę Emilii Plater.
Cosmpolitan Twarda 4 to w ogóle przemyślany projekt, w tak wysublimowanym miejscu niczym nie może rządzić przypadek. Toteż parter budynku jest całkowicie zagospodarowany, natomiast przy patio zlokalizowane są nowoczesne koncepty kulinarne: City SAM, Wine Taste by Kamecki, Odette Tea Room, Ceviche Bar, Benihana czy Locale.

15b N9M7651 1

Poza czymś dla ciała, Cosmpolitan oferuje również coś dla ducha. Czterdzieste drugie piętro budynku ma zupełnie niezwykły wymiar, to tutaj odbywają się prestiżowe wydarzenia artystyczne. Co więcej, koncerty, wernisaże i spotkania z twórcami są niepowtarzalne, bo organizowane specjalnie dla mieszkańców apartamentowca i ich przyjaciół. O jakości eventów świadczą zresztą najlepiej nazwiska ambasadorów marki: Tomasza Stańko, Anny Marii Jopek i Radzimira Dębskiego.

Centrum miasta, centrum życia

Twarda 4 to bez wątpienia wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Doskonałe dla osób, które cenią sobie elegancję, bezpieczeństwo i dyskrecję, a jednocześnie pragną korzystać z uroków tętniącego życiem miasta. Cosmopolitan zapewnia coś szczególnego – nie tylko tworzy funkcjonalną, wygodną i pełną uroku przestrzeń, ale i zupełnie nową jakość życia. Tym samym udowadnia, że również w sercu wielkiego miasta można znaleźć spokój.

„Treści nadane przez dewelopera Tacit Polska JS”

 

 

Remonty#1

Lato to idealna pora roku na mniejsze lub większe remonty.  Za chwilę poznasz kilka wskazówek i porad jak odmienić swój balkon w prawdziwy raj idealnie nadający się na letnie wieczory.

Najważniejsza jest podłoga, musi być porządnie wykonana . Jedną z tańszych opcji jest położenie odpowiednio  dociętej wykładziny podłogowej pcv zewnętrznej. Jest odporna na zmiany temperatur oraz  łatwa w utrzymaniu czystości.

Nieco droższym rozwiązaniem jest położenie kafelków. Trzeba jednak pamiętać, że zajmie to zdecydowanie więcej czasu.

Dodatkowo warto zainwestować w odpowiednie odprowadzenie wody z balkonu aby letnia burza nie zalała nam całego raju.

Gdy już mamy gotową podłogę możemy puścić wodze fantazji i zacząć urządzanie balkonu. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będzie kupić sklepowe gotowce , dla innych – pobawić się nieco i stworzyć coś niepowtarzalnego.

Europalety od kilku sezonów królują jako alternatywa kupnych ławeczek, stolików, leżanek. Wystarczy je dokładnie wyszlifować, opcjonalnie pomalować i zabezpieczyć lakierem. Aby dodać nieco ciepła najlepiej sięgnąć po tkaniny-pledy, koce,
poduszki.

 

 

 

 

news2
 mix swiatełek

Chcesz dodać odpowiedniego klimatu? Zadbaj o oświetlenie. Możesz użyć świeczek, zamontować lampkę na baterie słoneczne lub prąd. Warto skorzystać z tego co już posiadamy w domu np. ze świątecznych lampek choinkowych (latem leżakujących w piwnicach lub na strychu).

Do tego wystarczy dodać rośliny i nasz mały raj gotowy. Teraz nie pozostaje nic innego jak wziąć dobrą książkę, ulubioną herbatę i rozpocząć relaks. J

Dużo słońca!

M.

 

 

 

Ścieżki rowerowe Wilanów

mls4