03 kwiecień 2018

Dom w ultrafiolecie

dom w ultrafiolecieSpokojnie, nie zamierzamy namawiać nikogo do nadmiernej styczności z promieniowaniem UV. Podpowiemy natomiast, jak sprawić, żeby wnętrza naszych M względnie bezboleśnie podążyły za najnowszymi trendami

Najłatwiej, bez rujnowania połowy mieszkania i przy okazji domowego budżetu, postawić na kolor. Nie musi to od razu być ściana czy kanapa, czasem wystarczy mała roszada mebli, okraszona dodatkami w modnym odcieniu, aby nasze wnętrze całkowicie zmieniło charakter.

Pantone już wybrał

Specjaliści Instytutu Pantone każdego roku przedstawia kolory, jakie będą uchodziły za najmodniejsze w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Może nam się taka odgórna decyzja co do trendów kolorystycznych podobać lub nie, jednak rynek rządzi się własnymi prawami. Zarówno projektanci, domy mody, jak i designerzy, śmiało kroczą ścieżkami, wyznaczanymi przez Pantone. Na tegorocznej liście instytutu w bazowej palecie znalazły się znane i lubiane: klasyczny granat (Sailor Blue), jasna szarość (Harbor Mist), piaskowy beż (Warm Sand)  i kremowa biel (Coconut Milk). Gdyby na tym się jednak kończyło, byłoby zwyczajnie nudno, toteż Pantone wyróżnił kilka znacznie bardziej charakternych barw: pomidorową czerwień (Cherry Tomato), zimny odcień niebieskiego (Palace Blue), brudny róż (Ash Rose), jasną zieleń (Nile Green), żółty (Meadowlark), ciepły brzoskwiniowy (Blooming Dahlia), mocny fiolet (Ultra Violet), ciepły brąz (Spiced Apple), lawendowy róż (Pink Lavender), rozbielony pastelowy róż (Almost Mauve, Rapture Rose) i mocną jaskrawą limonkę (Lime Punch).

Intensywne życie w intensywnych barwach

Choć paleta zaproponowana przez znawców jest spora, sympatie ekspertów coraz mocniej kierują się w stronę zdecydowanych, nasyconych kolorów.

- Żywe barwy wydają się być naturalną aplikacją do naszego intensywnego stylu życia i procesów myślowych – twierdzą specjaliści Instytutu Pantone, uzasadniając swój wybór.

Za nim z kolei podążają producenci, w tym również potentaci, jak szwedzka IKEA. Przedpremierowy katalog zdradza, że delikatne kolory pomału ustępują miejsca tym intensywnym, a na dodatkach zaczynają panować granaty czy dojrzałe zielenie. Jednak to nie one mają królować w 2018 r. Spośród swoich typów opiniotwórczy Pantone wyłonił bowiem swojego zdecydowanego faworyta. To Ultra Violet – wizjonerski, oryginalny, prowokujący i twórczy, ma stanowić najlepsze odzwierciedlenie tego, co potrzebne w dzisiejszym świecie.

Odważ się na fiolet

Nie jest to może najłatwiejszy kolor, kiedy mowa o aranżacji wnętrz, ale z drugiej strony może i na tym rynku przyda się ożywczy powiew po niepodzielnym panowaniu czerni, bieli i szarości.

Wspomniane czernie, szarości i biele to zresztą znakomita baza dla odważnych dodatków. Jeśli kochasz swoje jasne, skandynawskie czy nowoczesne wnętrze, nikt nie każe Ci robić w nim rewolucji. Spróbować jednak nie zaszkodzi, a zmiana może przyjemnie ożywić stonowane wnętrze. Czasem wystarczy obrazek w odcieniach fioletu, kilka poduszek, ciepły koc czy zapachowa świeca w tym modnym kolorze, żeby przekonać się, czy to coś dla nas. Ta barwa zresztą całkiem miło sprawdza się też w neutralnej kuchni, czego autorka niniejszego tekstu jest żywym przykładem. Fioletowe podkładki, może kubki, ściereczki, pojemniki na przyprawy wprowadzają mnóstwo pozytywnej energii i nadają wnętrzu wyrazu.

Jeśli kompletnie nie dogadujesz się z fioletami, modnych kolorów w 2018 jest znacznie więcej. Być może w ogóle we wnętrzach nie odpowiadają Ci silnie nasycone barwy, wówczas zawsze możesz pozostać przy równie modnych, a znacznie spokojnieszych: ciepłej brzoskwini, brudnym różu, lawendzie czy pastelach. Jak mawiają Anglicy: mój dom to moja twierdza, a władczyni czy władca w swojej twierdzy ma się czuć po prostu dobrze, bez względu na opinię Pantone.

Przygodę z fioletem możesz zacząć bardzo subtelnie od drobnych dodatków – świeczki czy fiołka w doniczce.

<<  1 [2

mls4