15 kwiecień 2018

Dekalog wynajmującego…, czyli co warto wiedzieć, zanim wynajmiesz mieszkanie

balkon

Ciężko pracujesz, obracasz sporą gotówką, podpisujesz kontrakty na spore sumy. W końcu uznajesz, że oszczędności na koncie masz na tyle, aby poradzić sobie finansowo nawet z przykrymi niespodziankami od losu. Zaczynasz się więc zastanawiać, co zrobić, aby Twoje pieniądze nie leżały bezsensownie na koncie, dając Ci mikry procent zysku rocznie. Do głowy przychodzą wówczas różne opcje, a wśród nich zapewne i nieruchomości.

Nieruchomości notują wzrost

Nic dziwnego, bowiem branża ma się znakomicie, a zainteresowanie inwestycjami w nią niezmiennie rośnie. Dla przykładu, spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, tylko w pierwszej połowie 2017 roku sprzedały blisko 15 tysięcy mieszkań. To aż o imponujące 25 procent więcej niż w poprzednim roku.

– Drugi kwartał 2017 r. przyniósł wciąż bardzo dobre wyniki sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w największych miastach Polski – komentuje dla „Rzeczpospolitej” Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy doradczej REAS. – Zgodnie z oczekiwaniami brak wsparcia dopłatami z programu „Mieszkanie dla młodych" zmniejszył nieco sprzedaż w segmencie najtańszych lokali, ale popyt o charakterze inwestycyjnym, związany w dużym stopniu z zakupami gotówkowymi, nie zmalał ani na trochę - dodaje.

Statystyki podnoszą też Polsce cudzoziemcy, zwłaszcza z Ukrainy, którzy coraz częściej się tutaj osiedlają. Na razie nie jest to żadne szaleństwo, zakupy ukraińskich inwestorów sięgają kilku procent w całej grupie, jednak ta liczba stale rośnie.

Zarobić, a się nie narobić?

A zatem w nieruchomości inwestujemy w Polsce chętnie, nic więc dziwnego, że taka możliwość przychodzi nam na myśl, kiedy rozważamy, w co ulokować oszczędności. Jeśli interesuje nas dochód pasywny, a więc taki, który nie wymaga stałego zaangażowania własnej pracy, dobrym pomysłem jest zakup mieszkania na wynajem.

Tyle że trzeba pamiętać o jednym – to nie jest taki łatwy zysk, jak mogłoby się wydawać. Potwierdzi to każdy, kto kiedykolwiek miał problemy z lokatorami – a to z ich zachowanie, a to z rzetelnością, czy wreszcie z płatnościami. Wbrew pozorom, tutaj też nic nie dzieje się samo, a pieniądze wartkim nurtem nie płyną nam na konto. Nie chcemy nikogo zniechęcać do tego pomysłu, bo rzeczywiście bywa to względnie wygodnym sposobem na zarabianie pieniędzy i świetną inwestycją. Aby jednak zabezpieczyć się możliwie najlepiej przed niespodziewanym (a może spodziewanym?), przygotowaliśmy swoisty instruktaż, jak względnie skutecznie przygotować się do wynajęcia mieszkania lokatorom.

DEKALOG WYNAJMUJĄCEGO

  1. Najemca

To mieszkanie właśnie pochłonęło część Twojego majątku. Masz prawo przeprowadzić selekcję potencjalnych najemców, ponieważ chodzi o Twoją własność. Zwróć uwagę, choć to oczywiście szalenie trudne przy pierwszym spotkaniu, czy potencjalny najemca ma środki i chęci, by zapłacić za korzystanie z Twojego mieszkania. Dlatego zawsze, bez względu na brak czasu, staraj się choć raz zobaczyć ze swoim lokatorem twarzą w twarz, zanim podpiszecie umowę.

  1. Umowa

No właśnie, umowa. Nigdy nie daj się przekonać, choćby rodzinie czy przyjaciołom, żeby wynająć swoją własność na słowo. Wprawdzie takie umowy w świetle prawa są obowiązujące, ale nieporównanie trudniej udowodnić wówczas swoje prawa. Staraj się mieć na wszystko dokument, nawet jeśli umowa wydaje się irytująco szczegółowa.

  1. Kaucja

To już dziś właściwie standard, ale po prostu o nim pamiętaj, podpisując umowę. Kaucja to nie dodatkowy zysk, tylko Twoje zabezpieczenie, w razie gdyby lokator zniknął lub wyrządził szkody i nie zamierzał za nie zapłacić. Oczywiście, jeśli najemca był w stosunku do Ciebie uczciwy, kaucję zwracasz mu przy zakończeniu umowy.

  1. Płatności

Nawet jeśli Twój lokator dotąd wywiązywał się sumiennie z płacenia rachunków i odstępnego, zachowaj czujność, kiedy poprosi o zwłokę. Czasem można pójść na rękę, ale pamiętaj, że długi znacznie trudniej się spłaca niż zaciąga.

  1. Meldunek

Rzetelny lokator to skarb, jednak zastanów się dwa razy, zanim zameldujesz go na pobyt stały. Może się zdarzyć, że współpraca przestanie się układać, a Ty zostaniesz z najemcą, który nie zechce wyprowadzić się z własnej woli – a przy meldunku na stałe ma takie prawo. Polecamy zatem meldunek tymczasowy i to nie dłuższy niż na rok.

  1. Media

O ile Twoja spółdzielnia dopuszcza takie rozliczenia, postaraj się rozliczać za media miesięcznie, nie ryczałtowo. Tabele opłat i prowizji bez problemu znajdziesz w sieci.

  1. Podatek

Wynajmując mieszkanie, obligujesz się płacić składki do Urzędu Skarbowego. Musisz więc zgłosić, że uzyskujesz przychód z wynajmu. Nie są to wielkie kwoty, więc zdecydowanie bezpieczniej zalegalizować swój dochód.

  1. Ubezpieczenie

Bez względu, czy mieszkasz w mieszkaniu osobiście, czy je wynajmujesz, zawsze pamiętaj o ubezpieczeniu. To nie jest wielka kwota (200-300 zł rocznie), a pozwoli Ci spać spokojnie.

  1. Prywatność

Pamiętaj, że choć mieszkanie jest Twoje, oddajesz je w użytkowanie komuś innemu, a więc staje się to jego przestrzeń. Nie odwiedzaj go zatem zbyt często, zawsze zapowiadaj swoją wizytę i przenigdy nie pojawiaj się pod jego nieobecność. Podczas wizyt masz oczywiście prawo rzucić okiem na mieszkanie i w razie niepokojących symptomów, zwrócić lokatorowi uwagę.

  1. Sąsiedzi

Dobrzy sąsiedzi to najlepsi stróże Twojego majątku, dlatego staraj się zawsze dobrze z nimi żyć. Porozmawiaj, przedstaw się, zostaw swój numer na wszelki wypadek. A nuż świetnie zapowiadający się najemca zechce się cichaczem wyprowadzić? Czujne oko sąsiada jest na wagę złota.

mls4