07 maj 2018

Senior wybiera mieszkanie

senior Starsi ludzie niechętnie zmieniają miejsce zamieszkania. Jeśli już to robią, warto, aby oni sami lub ich najbliżsi wiedzieli, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lokalizacji, mieszkania i aranżacji dla babci czy dziadka.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, starych drzew się nie przesadza, nie ma jak w domu i tak dalej.

Te powiedzenia rozumieją znakomicie zarówno osoby starsze, jak i wszyscy ci, którzy kiedykolwiek próbowali namówić seniora do przeprowadzki. Nie bez przyczyny, jest to bowiem karkołomne przedsięwzięcie. Dlaczego starsi ludzie tak opornie opuszczają własne domy, choć często doskonale wiedzą, że bliżej rodziny wiedliby znacznie bardziej komfortowy żywot?

Senior coraz bardziej mobilny

Zapewne z wielu powodów – boją się zmian, u siebie czują się pewnie i bezpiecznie, nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń. Można by tak wymieniać jeszcze długo, warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku mieszkaniowym pojawił się w ostatnich latach nowy dla Polski trend. Otóż można zaobserwować, że mniej więcej od 2012 roku do większych miast coraz częściej sprowadzają się osoby w tak zwanej jesieni życia. Czyżby porzekadło o przesadzaniu starych drzew traciło na aktualności? Okazuje się, że za migrującymi młodymi ludźmi podążają nierzadko rodzice. Jak twierdzi Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, seniorzy decydują się na to z dwóch zasadniczych przyczyn – ekonomicznej i zdroworozsądkowej.
– Przede wszystkim przeprowadzka wiąże się z reguły ze zmianą dużego mieszkania na mniejsze, często tańsze, więc ta nadwyżka może być uzupełnieniem emerytury – uważa ekspert.
Dodaje także, iż seniorzy coraz częściej mają świadomość, że z wiekiem potrzebują pomocy.

Razem, ale osobno

Kiedy już osoba, powiedzmy w wieku 60+, decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, trzeba się liczyć z tym, że kolejnych raczej nie planuje. Warto więc wybrać takie mieszkanie, które sprawdzi się nawet wówczas, gdy pogorszy się jej stan zdrowia czy ogólna forma. Bo choć dziś babcia jest nie do prześcignięcia na placu zabaw, a w organizacji dnia mało kto może z nią konkurować, za kilka lat może mieć nieco więcej problemów z samodzielnością. Zwłaszcza, że seniorzy nie chcą mieszkać z dziećmi – wolą pozostać w bliskim sąsiedztwie, ale jednak na swoim, choćby i w skromnych warunkach.

Mądry wybór

Przy zakupie mieszkania, nie tylko dla seniora, bierze się pod uwagę rozmaite kwestie. Pewne ograniczenie stanowią zawsze środki, jakie można na nie przeznaczyć, jednak bez względu na nie, wybór mieszkania, w którym zamieszka starsza osoba, rządzi się własnymi prawami. Po pierwsze okolica – najlepiej znaleźć dość spokojną, ale dobrze skomunikowaną, aby ostatecznie nie skazać naszego seniora na taksówki. Warto też zorientować się, czy w pobliżu są niezbędne sklepy, apteka i przychodnia, by każda wizyta u lekarza nie wiązała się z wycieczką na drugi koniec miasta.
Byłoby idealnie, gdyby blok był wyposażony w udogodnienia, jak rampy czy windy dla osób, mających problemy z poruszaniem się. W przeciwnym razie w grę wchodzi raczej mieszkanie na parterze lub ostatecznie pierwszym piętrze. W samym lokalu warto pozbyć się progów albo wybrać taki, który z założenia ich nie ma. Przydatne bywają prowadzące wzdłuż ścian poręcze, tak pomocne w poruszaniu się. Oczywiście doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób na wózkach inwalidzkich, są szerokie przejścia, jednak jeśli ich nie ma, trzeba zadbać choćby o szersze drzwi, przez które taki wózek w razie czego przejedzie.
Szczególnie ważnym miejscem jest łazienka – to zrozumiałe, że również w starszym wieku człowiek chce móc być samodzielny, w szczególności w tak intymnym miejscu. Z szacunku wypada seniorowi umożliwić tę samodzielność tak długo, jak to możliwe. Można więc postawić na przestawną umywalkę, a pod prysznicem zamontować siedzisko. Tutaj także najlepiej obejść się bez brodzika, aby uniknąć wszelkich stopni i progów. Na rynku dostępne są dziś toalety z bidetem, co zdecydowanie pomoże utrzymać higienę. Nie należy zapominać o podłogach – tu ważniejszy niż modny wzór na płytkach będzie fakt, czy są antypoślizgowe.

mls4