15 wrzesień 2020

Sprzedaż Mieszkania Bezpośrednio. Jaki portal wybrać? Adresowo Otodom Domiporta Nieruchomosci-Online Morizon?

Wybór portalu aby zamieścić ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości nie jest oczywisty. Sprawdzimy czy warto

Nasza odpowiedz jako pośredników w obrocie nieruchomościami jest jednoznaczna - czym więcej reklam tym większa szansa na skuteczną i w miarę szybka sprzedaż czyli znalezienie kupca. I to nie ważne, czy to on-line czy off-line. Chodzi o skuteczność. Kilka tysięcy ulotek w okolicy, lokalne gazetki, banery czy media społecznościowe. Skuteczny będzie jeden strzał. Może kilka. Reszta i tak pójdzie w piach. Prawda jest taka że co raz więcej kupców szuka przez internet i to wyłącznie przez internet. 

Ale... Nie każdy ogarnie wszystkie portali finansowo albo czasowo.

Z drugiej strony, ilość nie zawsze przekłada się na jakość. No i pamiętajcie ze prawidłowo ustawiona cena rynkowa 'sama wspiera sprzedaż'. A wycena +15% powyżej rynku zabija sprzedaż i żadna reklama nie pomoże. Nie wspominamy tu o fajnym opisie czy profesjonalnych zdjęciach.

Wrócimy do portali. Adresowo? Otodom? Morizon? A może OLX?

Nasza rekomendacja - zbadać najpopularniejsze portale za ostatnie kilka miesięcy. W waszej lokalizacji, dzielnice, gminie. To co jest numer jeden w Warszawie nie koniecznie będzie tak samo wyglądać np w Szczecinie albo Poznaniu. To co jest dobre w mieszkaniach nie zawsze takie same dla domów czy lokali usługowych. 

Google w pomoc. Wpiszcie np Mieszkanie na sprzedaż 3 pokoje Ochota (Warszawa) i zobaczcie co wam się pojawi. Top 5 na początku września wyglądał nam tak:

- otodom

- morizon

- adresowo

- olx

- gumtree

- gratka

- domiporta

- szybko

- tabelaofert

A co nam pokazuja rankingi portali? Najpierw, nie jest łatwo ich znałeżć. 

 

Jak widać, kupiec który na prawdę szuka, przeczyta dodatkowe dane a może i kliknie na pierwszy link natychmiast. 

Wiarygodność tego jest bardzo bardzo wysoka. To czy warto inwestować w nr2 i dalej? Zycie pokazuje że tak ale jeżeli mamy ograniczony budżet to lepiej go zainwestować w kilka portali a nie we wszelkie. 

Nawet w jeden. Bo dalej zaczyna się kolejna gra - kto pojawi się na portalu w wyszukiwaniach jako nr1 na liście. I właśnie na tym portali zarabiają. Nie obchodzi ich twoja szybka sprzedaż. Czym więcej będziesz u nich siedzieć i płacić za podbicia i wyróżnienia tym dla nich lepiej!   

I tu jest pierwsza wielka zaleta współpracy z pośrednikiem. Pośrednik z doświadczeniem zaoszczędzi państwu czas i środki. To on, na swoje ryzyko, inwestuje własne pieniądze w promocje. Setki i tysięcy złotych. Właściciel nieruchomości często nic nie płaci przed podpisaniem aktu notarialnego z kupcem. Nie ma aktu - nie ma kosztów. Oczywiście jest stracony czas na poszukiwanie kupca z pośrednikiem. Pośrednik traci do tego jeszcze i kasę. 

Dobra. W naszym przykladzie wybieramy Otodom. Jest nr1.

Rejestrujemy konto, dodajemy zdjęcia i opis, wypelniamy kwestionariusz o nieruchomości i... bingo! Mamy reklamę na portalu. Chyba za darmo. Półgodziny nam zejdzie przy odpowiednim przygotowaniu. Za kilka minut może godzin zobaczymy nasze ogłoszenie w wynikach wyszukiwania wg odpowiednich filtrów. 

Niestety tak samo za kilka godzin albo dni nasze ogłoszenie z pierwszej strony zejdzie do drugiej i dalej. A za tydzień ciężko go będzie znałeżć wsród konkurencji. 

I tu jest druga zaleta pracy z doradcą albo agentem. Sprawdzi i podbije ogłoszenie albo wyróżni go w jakiś sposób. Czy to pierwsza? No tak, chodzi o czas i kasę. A druga to właśnie ta: jak zamieścisz ogłoszenie, dostaniesz następnego dnia kilkanaście telefonów od pośredników z ofertami współpracy. Umowy otwarte, umowy wyłączne, umowy kombinowane, w ogóle bez umowy - zezwolenie na reklamę i zamieszczenia ogłoszenia ze zdjęciami właściciela na innych portalach i to za darmo etc etc. Mając agenta - to na niego wyłeje się ta wszystka woda😅.

Jakie macie doświadczenie z tego? Napiszcze w komentarzach. 

 

mls4