11 grudzień 2020

Warszawska Praga Południe

Czy warto zamieszkać?

Niegdyś osady wiejskie, dziś jako dzielnica Warszawy jest domem dla 187 tys. mieszkańcow. Położona nad Wisłą, po prawej stronie, dzieli się na 6 rejonów: Grochów, Saską Kępę, Gocław, Gocławek, Kamionek oraz Olszynkę Grochowską. Za główną ulicę Pragi Południe uważa się ul. Grochowską, ale wśród najważniejszych ciągów komunikacyjnych wyróżnia się jeszcze ul.Ostrobramską, al. Waszyngtona, al. Stanów Zjednoczonych, al. Fieldorfa i Wał Miedzeszyński. Z Pragi Południe, na drugą stronę Wisły dostaniemy się trzema mostami: Siekierkowskim, Łazienkowskim i Poniatowskiego (dzięki buspasom i tramwajom dotarcie do ścisłego centrum zajmie nam ok 10 minut z Ronda Wiatraczna). Na terenie dzielnicy znajdują się dwa przystanki kolejowe (PKP Stadion i PKP Olszynka Grochowska) oraz Dworzec Warszawa Wschodnia, jeden z najważniejszych w stolicy. Cała Praga Południe jest świetnie skomunikowana. Bogato rozwinięta sieć tramwajów i autobusów to niewątpliwie duża zaleta. W planach jest również rozbudowa metra i postawienie stacji na Rondzie Wiatraczna.

Rondo Wiatraczna

Praga Południa posiada bardzo bogatą historię. Dzieki temu powstało tu dużo ważnych miejsc historycznych oraz kultowych. Z racji tego, że prawa strona Warszawy nie została mocno zniszczona podczas II Wojny Światowej, mamy okazję podziwiać tu przedwojenne kamienice i zabytkowe budynki. To świetnie wpływa na charakter dzielnicy.

Trudno jednoznacznie określić typ mieszkańców Pragi Południe. W dużej mierze są to osoby mieszkające tu od pokoleń, zarówno młodzi jak i seniorzy. A z powodu świetnej lokalizacji, komukacji z resztą miasta, jak i obecności dwóch uczelni (Uczelnia Społeczno-Medyczna oraz SWPS) i akademika UW (w planach budowa kolejnego przy ul. Grochowskiej), chętnie zamieszkują tu również studenci. Dla rodzin z dziećmi, Praga ma też dużo do zaoferowania: 58 przedszkoli, 21 szkół podstawowych, 11 złobków, Domy Kultury z warsztatami dla najmłodszych. Na miłośników sztuki czekają kina, teatry (jeden z najpopularniejszych w Warszawie - Teatr Powszechny, Teatr Niewielki, Teatr Scena, Tear Akt), galerie (m. in. niepowtarzalne SOHO Factory), czy muzea (np. Neon lub Czar PRL).

soho factory

Dla sportowców i ich fanów również nie zabraknie miejsca. Stadion PGE Narodowy dostarcza wszystkim wiele emocji, nie tylko związanych z piłką nożną. Wyścigi żużlowe, lodowisko w okresie zimowym, czy turnieje lekkoatletyczne to tylko część atrakcji fundowanych nam na tym obiekcie. Na PGE Narodowym organizowane są też koncerty największych gwiazd polskich i zagranicznych.

stadion narodowy

Jeśli wolisz aktywniej spędzić czas, nie tylko na trybunach to żaden problem. Orliki i hale sportowe (polecam halę przy ul. Siennickiej) zapraszają zawodowców, jak i amatorów. Co raz modniejszym staje się jogging, czy jazda na rowerze. Na Pradze Południe jest obecnie 15 stacji Veturilo. Piękne parki (m. in. Skaryszewski, Polińskiego, Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska, Park nad Balatonem z jeziorkiem) i ścieżki rowerowe na pewno spełnią wymagania każdego, biegacza i cyklisty. Oprócz tego mamy do wyboru 5 basenów krytych i 1 odkryty przy Wale Miedzeszyńkim, otwarty w okresie letnim. W Parku Skaryszewskim możemy zagrać również w tenisa lub popływać kajakami.

Na zakupy, zaś możemy wybrać się na bazarki (np. słynny bazarek przy Placu Szembeka lub przy Rondzie Wiatraczna) , do galerii handlowych (m. in. Promenada, Leroy Merlin, Decathlon, Galeria Wiatraczna, czy MediaMarkt), sklepów wielkopowierzchniowych (Tesco, Auchan, Carrefour) lub zaopatrywać się u lokalnych, kultowych już dostawców (słynne "Rurki z Wiatraka" czy wytwórnia oryginalnej oranżady "Olszynka"). Slużba Zdrowia na Pradze ma się całkiem nieźle. Do dypozycji mamy 3 szpitale (Kliniczny, Grochowski, Dziecięcy) oraz liczne przychodnie publiczne i prywatne.

Niewątpliwie ogromną zaletą Pragi Południe jest jej położenie. Nie tylko pod względem komunikacyjnym, ale też topograficznym. Nad brzegiem Wisły, po praskiej stronie przeważają tereny zalesione, plaże (Poniatówka) i polany, na których możemy wypoczywać z rodziną lub znajomymi. Bez przeszkód możemy zrobić tam grilla, ognisko, pograć w piłkę, badmintona, czy po prostu błogo się poopalać. Wieczorami, otwarte puby serwują nie tylko napoje i przekąski, oferują też parkiet i taneczną muzykę. A to wszystko z pięknym widokiem na święcące wieżowce w centrum miasta.

park skaryszewski

Przejdźmy do konkretów. Ile kosztuje nas przyjemnosć zamieszkania na Pradze Południe? Ceny za m2 wahają się w dużym stopniu. Bardzo dużo zależy też od standardu wykończenia. Najdroższym rewirem jest bardzo modna Saska Kępa, położona przy samej Wiśle, pełna mniejszych uliczek (m.in. znana ul. Francuska), w przeważającej części nisko zabudowana (4-5 piętrowe bloki oraz domy jednorodzinne), bardzo cicha i zielona z doskonałą komunikacją (10 min do Centrum). Ceny na rynku pierwotnym sięgają tu aż do poziomu 19 tys/ m2, na rynku wtórnym do 18 tys/m2. Jednak mówimy tu już o mieszkaniach z wyższej półki. Średnia cena za m2 na Saskiej Kępie to 12 tys.

Najtańsze mieszkania znajdziemy na Grochowie i Gocławiu, aczkolwiek nie znaczy to, że źle się tu mieszka. Do Centrum dojedziemy w 15-20 min.

Zabudowa różnorodna, dostęp do wszystkiego, co opisałam wyżej. Na rynku pierwotnym ceny zaczynają się tu od 8,5 tys/m2, na wtórnym nawet od 5,5 tys/m2 (tak, znajdziemy takie perełki chociaż jest ich niewiele). Średnia cena za m2 na Pradze Południe to 10,5 tys/m2. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dzielnica ta zanotowała podwyżkę cen nieruchomości na poziomie 6%, a to dlatego, że jest co raz bardziej pożądana.

mapa pragi pld

Podsumowując, Praga Południe to miejsce dla każdego. Mieszkając tutaj nic nas nie ogranicza. Prócz pięknych kamienic, kameralnych uliczek, parków, bezsprzecznie największego uroku nadają tu mieszkańcy. Tu sąsiad krzyknie "Dzień dobry" z drugiej strony ulicy, Pani z osiedlowego sklepiku szczerze doradzi w wyborze wędliny, kierowca przepuści na pasach. Stereotypem jest założenie, że Pragę zamieszkują niebezpieczne osoby. Owszem, takie się znajdą, tak samo jak w innych dzielnicach. Nie są jednak regułą. Na złą sławę Praga zasłużyła sobie kilkadziesiąt lat temu, jednak dużo się od tego czasu zmieniło. Wieczorami jest tu cicho i spokojnie, bez lęku można wyjść na spacer z psem. Z czystym sumieniem polecam - mieszkanka Grochowa.

 

Poniżej zamieszczam link do Urzędu Dzielnicy Praga Południe 

https://www.pragapld.waw.pl/  

Ewelina Bielecka,

Doradca ds nieruchomosci biura Jaworski24

https://bit.ly/3oMI1N9

 + 48 570 169 845

mls4