Jak działają pośrednicy, czy warto kupować albo sprzedawać z nimi, czy lepiej bezpośrednio?

Opinia co do pośredników zwykle jest raczej negatywna.

Wystarczy napisać w google 'pośrednicy to...' albo 'opinie o pośrednikach…' i poczytać wyniki ?

Tu przykład z rynku amerykańskiego gdzie zasady na rynku bardziej restrykcyjne i każdy pośrednik ma licencje i doświadczonego brokera obok.

Polski rynek sporo młodszy ale opinie są już prawie takie same. 

Posrednicy to opinie 

Cala nasza odpowiedz na pytanie z nagłówka jest nagrana i dodana do naszego YouTube'a - 

Poniżej zamieszczamy naszą ulubioną tabelkę z której widać czym się różnią umowy pośrednictwa, jakie są nasze stawki prowizyjne i co najważniejsze,

dlaczego te stawki są takie a nie inne i jakie w ogóle oni mogą być. Przy udostepnianiu/pobieraniu/kopjowaniu prosimy o link na tą naszą podstornę. 

Tu link do pobrania w razie potrzeby i nasza grupa na FB - https://www.facebook.com/groups/warsawluxuryRE/files/

Milej lektury!

W razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą!  

AKTUALNY CENNIK USLUG AGENCJI JAWORSKI24

P.S. A tu - najlepsza na rynku oferta dla właścicieli mieszkań czy domów na sprzedaż od naszego biura - aktualna oferta 

 

Porównanie umów pośrednictwa w transakcjach z nieruchomościami, ekskluzywnej albo wyłącznej i otwartej

 

Model prowizyjny

Sprzedający Kupujący Pośrednik
Umowa otwarta Umowa współpracy zawierana pomiędzy pośrednikiem a sprzedającym lub kupującym. Zwykle takie umowy są podpisywane z oboma stronami transakcji*. Taka forma pośrednictwa nie przewiduje większego zaangażowania w prace dla konkretnego klienta, prowizja na poziomie 1…3% od ceny transakcyjnej** Przy pobieraniu prowizji z obu stron – 1,0…2,5% brutto Ponadto kupujący czy sprzedający, jeśli chcą mogą zawierać wiele umów z różnymi pośrednikami oraz agencjami. 
 Pozytywy Błędne założenie, że czym więcej pośredników tym lepiej widocznai promowana nieruchomość. Kupujący/sprzedający ma wolną rękę co do wyboru pośrednika i nie ma obowiązku współpracować z konkretnym agentem. Inna opcja – jak przyjdzie pośrednik z klientem, to wtedy można podpisać umowę pośrednictwa.Minimum obowiązków - minimum odpowiedzialności dla obu stron umowy.  Pośrednik podpisuję wiele umów z klientami dzięki czemu buduje dużą bazę nieruchomości. Przy odpowiednim przepływie klientów wzrasta szansa na zawarcie umów. Im więcej będzie umów, tym szybciej można znaleźć kupującego czy sprzedającego nieruchomość.
 Minusy   Im więcej umów otwartych podpisano tym większy bałagan wokół nieruchomości, np. w Internecie. Większa szansa na to, że cena transakcyjna będzie znacznie niższa od ofertowej.  Pośrednik nie jest zainteresowany obsługą potencjalnego klienta, ponieważ dla niego ważne jest tylko i wyłącznie zawarcie jak największej ilości umów z klientami.  Konkuruje z rynkiem, z innymi pośrednikami, z osobami które same próbują sprzedać albo kupić. Główne działania to wypełnianie ofertami Internetu i podpisywanie jak największej ilości umów.
Prowizja 0,1…3% pobierana od obu stron (o prowizjach - poniżej)
 Notariusz Dla notariusza liczba pośredników nie odgrywa właściwie żadnej roli, jednak im więcej pośredników bierze udział w zawarciu umowy, tym skuteczniej notariusz reklamuje siebie. Jeżeli uczestniczy kilku agentów, wybór notariusza jest zwykle szybki i losowy.
umowa posrednictwa otwarta  
Umowa
ekskluzywna
albo na
wyłączność***

Umowa na wyłączność zawierana pomiędzy pośrednikiem a sprzedającym albo kupującym nieruchomość na czas określony.

W porównaniu z umową otwartą, umowa ekskluzywna gwarantuje większy sukces, ponieważ pośrednik jest mocno zainteresowany udzieleniem pomocy klientowi, żeby jak najszybciej i rentowniej kupić lub wynająć nieruchomość.

Pośrednik może uatrakcyjnić ofertę wykorzystując na to część swojego wynagrodzenia.

 Pozytywy  Pośrednikowi zależy na sprzedaży
tylko i wyłącznie nieruchomości
klienta.
 Kupujący oszczędza czas,
to pośrednik szuka nieruchomości
zgodnie z jego wymaganiami oraz
życzeniami.
Pomaga kupić nieruchomość
w bardzo atrakcyjniej cenie.
Pośrednik ma 100% pewność,
że otrzyma wynagrodzenie za swoją
pracę – to motywuje, żeby szybko i na
wysokim poziomie dokonać transakcji.
  W trakcie działania pośrednika, kupujący/sprzedający ma prawo kontrolować
proces pracy – jakość zdjęć, wiarygodny opis itd.
Kupujący/sprzedający może negocjować wielkość prowizji również i po
zawarciu umowy.
 Minusy Niestety, nie widać. Chyba że wszystko kosztuje i nikt nie będzie pracować za darmo.    
Prowizja 3 – 6% pobierana od jednej strony
Notariusz Pośrednik może wpłynąć na wybór notariusza – oferując notariusza stale współpracującego z biurem, który zawsze
będzie mógł pracować dla klienta.
umowa posrednictwa ekskluzywna
*- Wg. Kodeksu etyki WSPON pobieranie prowizji od obu stron transakcji jest nieetyczne, bo interesy stron są sprzeczne.
** - czasami niektórzy agencji robią promocje typu „0% od kupującego”, „1zl dla sprzedającego” i tp. chcą szybko znaleźć ofertę albo klienta i pobierają prowizje od drugiej strony transakcji
***- tu rozumiemy umowę współpracy, gdzie jeden pośrednik opiekuje się nieruchomością albo klientem, a umowa ma rozszerzone możliwości i opcje, które nie polegają tylko na mocowaniu banera reklamowego na nieruchomości

 

O prowizji dla posrednika

 

Prowizja to kwota która płaci klient pośrednikowi wg umowy pośrednictwa za wykonana prace czyli zrealizowany cel umowy pośrednictwa.

W naszym przypadku to transakcja z nieruchomością: sprzedaż, kupno albo najem.

Prowizja pobierana jest po udanej transakcji. Jeżeli nie odbyła się transakcja (np., mieszkanie nie zostało sprzedane) a umowa wygasła, pośrednik nic nie otrzymuje. Jeszcze raz - nic nie otrzymuje. Poświęcając czas i środki na przygotowanie mieszkania do sprzedaży, pracując nad promocja nieruchomości, negocjując z potencjalnymi kupcami, prowadząc prezentacje mieszkania etc - może nic nie otrzymać. To jest ryzyko pośrednika jako przedsiębiorcy. Nie jest on na etacie, działa na własnej działalności. Nakład pracy przy jednym mieszkaniu i standardowej umowie 6 mies. to średnio 80 godzin, wydatki na promocje i przygotowania rzędu 2…3 tys zł., także musi utrzymywać biuro, księgowość etc. Jeden pośrednik w normalny sposób może obsługiwać do 5…7 umów pośrednictwa jednocześnie. Nie da się więcej bez obniżenia jakości obsługi. My w Jaworski24.pl, wg naszej tabeli rzeczy do zrobienia przy sprzedaży nieruchomości, mamy listę 108 pkt dla 3 osób na 194 godz pracy łączną wartością 37 214 zl. Oczywiście nie każda nieruchomośc potrzebuje takiego max zaangazowania. Jest to program dla umowy 6% i nieruchomości wartością 2 i więcej mln zł.   

Oczywiście dla klientów jest opcja sprzedawać samodzielnie. Biorąc pod uwagę słabe z tym doświadczenie, bo nie sprzedają chyba mieszkań co miesiąc, zejdzie takim osobom na to więcej czasu i pieniędzy.

Wracając do tematu, prowizja w kraju i na całym świecie jest mniej więcej standardowa na poziomie 5…6%.

I to z założenia ze np. 2,5…3% jest dla agenta właściciela a reszta, zwykle 50%, dla agenta kupującego. Inaczej prowizja stanowi 1,5…4% w zależności od doświadczenia i ambicji agentów. Dochodzi do tego VAT bo jak pisaliśmy powyżej, pośrednictwo to działalność gospodarcza, taka jak wiele innych. 

Główna zasada i punkt wyjściowy dla agenta i klienta to właśnie mieć klarownie wyjaśnione - kto komu płaci, kto dla kogo pracuje i jakie ma obowiązki. Tak wg kodeksu etyki pośrednika, nie może on jednocześnie pracować dla obu stron transakcji i pobierać prowizje od obu stron bo strony te mają przeciwłegłe interesy. Proste.

Jeżeli agent pracuje dla sprzedającego - walczy o jego interes - szybka sprzedaż w najwyższej możliwej cenie rynkowej.

Agent kupującego dba o odpowiedni dobór mieszkania wg wymagań klienta i negocjuje cenę aby była jak najniższa.

A dalej, każda agencja i agent, jak i każdy klient, są wolni wybierać poziom prowizji, poziom odpowiedzialności, obowiązki etc wg których będą współpracować. Jak wspominaliśmy, wolny rynek, wolny wybór.

Poniżej możliwe kombinacje i poziomy prowizji dla stron transakcji, jak i dodatkowe wydatki przy kupnie-sprzedaży nieruchomości. Wypracowaliśmy także naszą własną ofertę dla właścicieli mieszkań, biorąc pod uwagę doświadczenie i sytuacje rynkową a także dbając o interesy mniej zamożnego albo oszczędnego klienta.   

Mamy dla przykładu kupującego i sprzedającego i mieszkanie w Warszawie. Jakie są opcje dla stron i zwykłe sytuacje? 

 

Rodzaj umowy pośrednictwa Sprzedjący Kupujący Pośrednik
Otwarta Jak wspominaliśmy wyżej, umowa otwarta nie jest normalna umowa która zapewnia którejkolwiek ze stron jakiekolwiek wyniki. Nazywamy taką umowę 'śmieciową': każda ze stron prubuje zagrać z inną w grę 'niech ktoś inny zapłaci za to co dla mnie zrobicie'. Bez sensu. 
prowizja 0...3% dla strony Traci na wartosci nieruchomosci Traci wiecej czasu na ogladanie nieistnejacych albo nie odpowiednich ofert 

Zarabia na zasadach loterii - iłośc kiedyś przejdzie w jakość, coś się skojarzy w końcu.

Pytanie - czy będzie na poważnie obsługiwać każdego konkretnego klienta wiedząc że szansę na zarobek są niewielkie?

Nie ma pewności w zarobkach, ciągłe poszukuje i wprowadza nowe oferty aby mieć maksymalną ich iłość. 

"Niech kupujacy zaplaci" Mniej kupujacych chca ogladac nieruchomosc, wartosc cena+prowizja moze byc zaporowa wg sytuacji rynkowej,  Ma wiekszy wybor mieszkan, pracuje dla niego posrednik i wspiera poszukiwanie i niegocjacje, oszczedza przy zakupie  Dziala dla kupujacego w jego interesie bez gwarancji wynagrodzenia - kupujacy moze kupic to co znajdzie sam. 
"Niech sprzedajacy zaplaci" Ma komfort tego ze mowytuje jednego albo kilku posrednikow ale traci na jakosci obslugi czesto na koncu wydajac wieksza kwote co i przy wspolpracy na umowie wylacznej. Prowizja wliczona w cenie mieszkania, widzimy realna cene w ogloszeniach Dziala dla sprzedajacego w jego interesie bez gwarancji wynagrodzenia - sprzedajacy moze znalezc kupca samodzielnie 
Wyniki takich działań i zachowana właśnie i spowodowali to ze większość ludzi uważa ze pośrednicy nic nie robią a tylko rozmawiają o prowizji i podpisują umowy 'na kolanie czy na masce' przy bloku
Umowa wylaczna albo ekskluzywna Zatrudnia 'na zlecenie' konkretna osobę do opieki nad sprzedażą jego nieruchomości, ma partnera w negocjacjach, ma najlepsza obsługę co do technologii, promocji, zarzadzania procesem sprzedaży, mniej telefonów i kontaktów, oszczędza czas Zatrudnia 'na zlecenie' osobę do poszukiwania jego wymarzonej nieruchomości, ma komfort współpracy z konkretna osoba, mniej telefonów, mniej zawracania głowy, komfort w negocjacjach ze sprzedającym, oszczędza czas Działa na zlecenie konkretnej osoby, wg odpowiednich zasad i warunków, gwarantowanie otrzyma wynagrodzenie w razie skutecznej transakcji
Prowizja 1,5...3% dla strony Prowizja w cenie mieszkania. Wypłaca sprzedający swojemu agentowi a dalej ten dzieli się z agentem kupującego Kupujący 'formalnie' nie płaci prowizji bo widzi cenę za która faktycznie kupuje nieruchomość. To sprawa sprzedającego w jaki sposób i komu płaci za pomoc w sprzedaży swojej nieruchomości. Na spokojnie wykonuje swoja prace, ma zagwarantowane wynagrodzenie w razie skutecznej transakcji, ma czas i środki na naukę i podwyższenie swoich umiejętności
 Umowa stałej prowizji ze sprzedającym od Jaworski24.pl Ma komfort działania jako sprzedający bezpośrednio i anonsuje ze wypłaci wynagrodzenie agentowi kupującego - angażując w taki sposób agentów kupujących. Ma dostęp do większości pośredników w kraju które widza jego ofertę i chęć współpracy. Ma profesjonalnie przygotowana ofertę dla rynku. Działając samodzielnie bez agenta nie musi płacić prowizji jeżeli znajdzie to co szuka Agenci kupujących maja pewność wynagrodzenia w razie udanej transakcji jak i agent sprzedającego
 Prowizja 

opcja 1)  jednorazowa wpłata 997 zł+VAT,

0,5...3% dla agencji strony kupującej, czyli razem

od 997 zl+VAT do 3%

opcja 2) jednorazowa wpłata 1997 zł+VAT

+1% prowizji dla naszej agencji,

0,5...3% dla agencji strony kupującej, czyli razem

od 1997 zł+VAT do 4%

Oszczędność stron przy średniej wartości nieruchomości 600 000 zł może wynosić aż do 30 000 zł. na prowizjach 

Dokladniej

 Korzyści

W cenie jednorazowej wpłaty wliczono profesjonalna fotosesje, konsultacje z przygotowania M do sprzedania, badanie bieżącej ceny rynkowej danej nieruchomości a w opcji 2 dodatkowo 3D wizyta albo wirtualny tur, konsultacje notariusza i prawnika, prowadzenie domów otwartych i przypisany opiekun od agencji dla prowadzenia negocjacji, indywidualnych prezentacji i nadzorowania etapów transakcji.

Każda z opcji zawiera zamieszczenie ogłoszenia na 5 najpopularniejszych portalach z miesięcznym promowaniem i dodanie oferty do zamkniętego portalu pośredników MLS  

Więcej o tej naszej ofercie jest tu 

  

Standardowe stawki prowizyjne dla właścicieli nieruchomości przy umowie pośrednictwa w sprzedaży biura Jaworski24.pl, lipiec 2020

 0%*

   Jak sam znajdziesz kupca*

 1%*

   Jak sam znajdziesz kupca a my pomożemy ci poprowadzić transakcje i ponegocjować warunki na twoją korzyść*

 3,5%

  Jeżeli też kupujesz z nami 

4%

Jeżeli kupiec będzie bez agenta po swojej stronie przy umowie '6%' 

 5%

Jeżeli agenci Jaworski24 reprezentują i ciebie i kupca   

 6%

   Jeżeli inna agencja reprezentuje kupca a Jaworski24.pl reprezentuje ciebie

To standardowa umowa pośrednictwa na rynku wg większości graczy, WSPON i PFRON

 

* - ABONAMENT MLS – od PLN 997 / 6 mies.

Co to i jak działa abonament MLS?

VAT wliczony w kwotach prowizji, przy wystawieniu FV po udanej tranzakcji 

 

 

Warszawska Praga Południe. Czy warto zamieszkać?

Niegdyś osady wiejskie, dziś jako dzielnica Warszawy jest domem dla 187 tys. mieszkańcow. Położona nad Wisłą, po prawej stronie, dzieli się na 6 rejonów: Grochów, Saską Kępę, Gocław, Gocławek, Kamionek oraz Olszynkę Grochowską. Za główną ulicę Pragi Południe uważa się ul. Grochowską, ale wśród najważniejszych ciągów komunikacyjnych wyróżnia się jeszcze ul.Ostrobramską, al. Waszyngtona, al. Stanów Zjednoczonych, al. Fieldorfa i Wał Miedzeszyński. Z Pragi Południe, na drugą stronę Wisły dostaniemy się trzema mostami: Siekierkowskim, Łazienkowskim i Poniatowskiego (dzięki buspasom i tramwajom dotarcie do ścisłego centrum zajmie nam ok 10 minut z Ronda Wiatraczna). Na terenie dzielnicy znajdują się dwa przystanki kolejowe (PKP Stadion i PKP Olszynka Grochowska) oraz Dworzec Warszawa Wschodnia, jeden z najważniejszych w stolicy. Cała Praga Południe jest świetnie skomunikowana. Bogato rozwinięta sieć tramwajów i autobusów to niewątpliwie duża zaleta. W planach jest również rozbudowa metra i postawienie stacji na Rondzie Wiatraczna.

Rondo Wiatraczna

Praga Południa posiada bardzo bogatą historię. Dzieki temu powstało tu dużo ważnych miejsc historycznych oraz kultowych. Z racji tego, że prawa strona Warszawy nie została mocno zniszczona podczas II Wojny Światowej, mamy okazję podziwiać tu przedwojenne kamienice i zabytkowe budynki. To świetnie wpływa na charakter dzielnicy.

 

Trudno jednoznacznie określić typ mieszkańców Pragi Południe. W dużej mierze są to osoby mieszkające tu od pokoleń, zarówno młodzi jak i seniorzy. A z powodu świetnej lokalizacji, komukacji z resztą miasta, jak i obecności dwóch uczelni (Uczelnia Społeczno-Medyczna oraz SWPS) i akademika UW (w planach budowa kolejnego przy ul. Grochowskiej), chętnie zamieszkują tu również studenci. Dla rodzin z dziećmi, Praga ma też dużo do zaoferowania: 58 przedszkoli, 21 szkół podstawowych, 11 złobków, Domy Kultury z warsztatami dla najmłodszych. Na miłośników sztuki czekają kina, teatry (jeden z najpopularniejszych w Warszawie - Teatr Powszechny, Teatr Niewielki, Teatr Scena, Tear Akt), galerie (m. in. niepowtarzalne SOHO Factory), czy muzea (np. Neon lub Czar PRL).

soho factory

Dla sportowców i ich fanów również nie zabraknie miejsca. Stadion PGE Narodowy dostarcza wszystkim wiele emocji, nie tylko związanych z piłką nożną. Wyścigi żużlowe, lodowisko w okresie zimowym, czy turnieje lekkoatletyczne to tylko część atrakcji fundowanych nam na tym obiekcie. Na PGE Narodowym organizowane są też koncerty największych gwiazd polskich i zagranicznych.

stadion narodowy

Jeśli wolisz aktywniej spędzić czas, nie tylko na trybunach to żaden problem. Orliki i hale sportowe (polecam halę przy ul. Siennickiej) zapraszają zawodowców, jak i amatorów. Co raz modniejszym staje się jogging, czy jazda na rowerze. Na Pradze Południe jest obecnie 15 stacji Veturilo. Piękne parki (m. in. Skaryszewski, Polińskiego, Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska, Park nad Balatonem z jeziorkiem) i ścieżki rowerowe na pewno spełnią wymagania każdego, biegacza i cyklisty. Oprócz tego mamy do wyboru 5 basenów krytych i 1 odkryty przy Wale Miedzeszyńkim, otwarty w okresie letnim. W Parku Skaryszewskim możemy zagrać również w tenisa lub popływać kajakami.

 

Na zakupy, zaś możemy wybrać się na bazarki (np. słynny bazarek przy Placu Szembeka lub przy Rondzie Wiatraczna) , do galerii handlowych (m. in. Promenada, Leroy Merlin, Decathlon, Galeria Wiatraczna, czy MediaMarkt), sklepów wielkopowierzchniowych (Tesco, Auchan, Carrefour) lub zaopatrywać się u lokalnych, kultowych już dostawców (słynne "Rurki z Wiatraka" czy wytwórnia oryginalnej oranżady "Olszynka"). Slużba Zdrowia na Pradze ma się całkiem nieźle. Do dypozycji mamy 3 szpitale (Kliniczny, Grochowski, Dziecięcy) oraz liczne przychodnie publiczne i prywatne.

 

Niewątpliwie ogromną zaletą Pragi Południe jest jej położenie. Nie tylko pod względem komunikacyjnym, ale też topograficznym. Nad brzegiem Wisły, po praskiej stronie przeważają tereny zalesione, plaże (Poniatówka) i polany, na których możemy wypoczywać z rodziną lub znajomymi. Bez przeszkód możemy zrobić tam grilla, ognisko, pograć w piłkę, badmintona, czy po prostu błogo się poopalać. Wieczorami, otwarte puby serwują nie tylko napoje i przekąski, oferują też parkiet i taneczną muzykę. A to wszystko z pięknym widokiem na święcące wieżowce w centrum miasta.

park skaryszewski

Przejdźmy do konkretów. Ile kosztuje nas przyjemnosć zamieszkania na Pradze Południe? Ceny za m2 wahają się w dużym stopniu. Bardzo dużo zależy też od standardu wykończenia. Najdroższym rewirem jest bardzo modna Saska Kępa, położona przy samej Wiśle, pełna mniejszych uliczek (m.in. znana ul. Francuska), w przeważającej części nisko zabudowana (4-5 piętrowe bloki oraz domy jednorodzinne), bardzo cicha i zielona z doskonałą komunikacją (10 min do Centrum). Ceny na rynku pierwotnym sięgają tu aż do poziomu 19 tys/ m2, na rynku wtórnym do 18 tys/m2. Jednak mówimy tu już o mieszkaniach z wyższej półki. Średnia cena za m2 na Saskiej Kępie to 12 tys.

 

Najtańsze mieszkania znajdziemy na Grochowie i Gocławiu, aczkolwiek nie znaczy to, że źle się tu mieszka. Do Centrum dojedziemy w 15-20 min.

Zabudowa różnorodna, dostęp do wszystkiego, co opisałam wyżej. Na rynku pierwotnym ceny zaczynają się tu od 8,5 tys/m2, na wtórnym nawet od 5,5 tys/m2 (tak, znajdziemy takie perełki chociaż jest ich niewiele). Średnia cena za m2 na Pradze Południe to 10,5 tys/m2. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dzielnica ta zanotowała podwyżkę cen nieruchomości na poziomie 6%, a to dlatego, że jest co raz bardziej pożądana.

mapa pragi pld

 

Podsumowując, Praga Południe to miejsce dla każdego. Mieszkając tutaj nic nas nie ogranicza. Prócz pięknych kamienic, kameralnych uliczek, parków, bezsprzecznie największego uroku nadają tu mieszkańcy. Tu sąsiad krzyknie "Dzień dobry" z drugiej strony ulicy, Pani z osiedlowego sklepiku szczerze doradzi w wyborze wędliny, kierowca przepuści na pasach. Stereotypem jest założenie, że Pragę zamieszkują niebezpieczne osoby. Owszem, takie się znajdą, tak samo jak w innych dzielnicach. Nie są jednak regułą. Na złą sławę Praga zasłużyła sobie kilkadziesiąt lat temu, jednak dużo się od tego czasu zmieniło. Wieczorami jest tu cicho i spokojnie, bez lęku można wyjść na spacer z psem. Z czystym sumieniem polecam - mieszkanka Grochowa.

 

Poniżej zamieszczam link do Urzędu Dzielnicy Praga Południe 

https://www.pragapld.waw.pl/  

Ewelina Bielecka,

Doradca ds nieruchomosci biura Jaworski24

https://bit.ly/3oMI1N9

 + 48 570 169 845

Как безопасно снять жилье?

 

Начало осени, также как окончание или начало года является традиционным периодом активной деятельности на рынке аренды. Клиенты данного рынка – преимущественно родители новоиспечённых студентов, которые ищут для своих детей жилье в новом городе, а также люди, которые по профессиональным или иным причинам вынуждены сменить место жительства.   
Безусловно в такие периоды рынок недвижимости очень бурный. Помимо безмерного количества людей желающих купить или снять жилье, присутствует также огромное количество желающих продать или сдать свою недвижимость. Таким арендодателям известно, что сейчас они смогут сдать недвижимость по самой выгодной цене.

Спрос рождает предложение. Поэтому чем больше величина спроса, тем выше цена. Вдобавок существуют люди, готовые использовать для собственной выгоды незнание и неосведомленность, чтобы заработать дополнительные деньги за счет клиента, которому необходимо здесь и сейчас найти дешевое жилье. По этим причинам, важно сохранять здравый рассудок, чтобы иметь возможность снять жилье без риска быть обманутым.


Однако если Вам необходимо снять жилье в этот период, мы можем помочь Вам и дать несколько советов:

Первоначально, Вы можете ознакомиться с существующими предложениями через Интернет. Важно! Перед принятием решения и уплаты стоимости аренды – лично осмотрите квартиру. Действовать в другой порядке – это большой риск.

Стоимость аренды в центре города или вблизи учебных учреждений всегда выше. Ознакомьтесь с топографией города и общественным транспортом – возможно, что отдалённый от центра район будет иметь лучшую общественную коммуникацию с местом Вашей работы или учебы. Вдобавок большим преимуществом такой локализации является ее стоимость, которая будет значительно ниже чем в центре.

Если квартира Вам понравилась – обсудите условия. Ведь на рынке недвижимости цены договорные и всегда подвластны изменениям.

Ознакомьтесь со всеми необходимыми оплатами во время эксплуатации. Кроме стоимости найма, как правило арендатор дополнительно оплачивает коммунальные услуги, т. е. электричество, воду, газ, отопление или утилизацию и вывоз мусора.
Денежный залог (пол. kaucja), а также арендоплату или предоплату коммунальных услуг осуществляйте только после получения квитанции.

Подписывайте только тот договор, который имеет обозначенный период действия, стоимость и сроки оплат, а также прописанные обязательства сторон.

Удостоверьтесь, что лица с которыми Вы хотите подписать договор, имеют правоустанавливающий документ на жилье. Самостоятельно Вы можете проверить это онлайн* в государственном реестре (пол. Księga Wieczysta), предоставляющем правовой статус недвижимости или увидеть действующее свидетельство предоставленное жилищным кооперативом.

* Официальный сайт ekw.ms.gov.pl

Позаботьтесь о правильном оформлении акта сдачи (возврата) жилого помещения (пол. Protokół zdawczo-odbiorczy). В нем должны находиться не только сведения о состоянии счетчиков, а также состояние жилого помещения и перечень бытовой техники, мебели и прочего имущества, возвращаемого вместе с жилым помещением. В свою очередь обязательным является зафиксировать все неисправности и дефекты, которые уже существуют в квартире, чтобы Вам не пришлось отвечать за них после возврата жилья.        
Внимательно выбирайте сожителей и помните, что исходя из договора все арендаторы несут равную ответственность и обязательства.


Съемное жилье это только временное проживание. Квартир на рынке существует много и не стоит попадаться на крючок, как Вам кажется, ускользающей возможности - Вы имеете риск потерять деньги. Если у Вас нет потребности в сиюминутном жилье, лучше будет дождаться пока не утихнет активная деятельность на рынке аренды. Подождите до ноября или февраля и снижение цены аренды Вас приятно удивит.
Агентства недвижимости могут эффективно помочь Вам найти подходящее жилье. Их услуги подлежат оплате, как правило, это – месячная стоимость аренды, хотя и доступны предложения так называемые oferty 0%, где оплату услуги покрывает владелец жилья.


Однако такую услугу стоит использовать в случае, если:

Вы хотите сэкономить максимум времени - агенты ищут предложения, которые отвечают Вашим ожиданиям и требованиям, а также организовывают постоянные просмотры обновляемых предложений.           
Вы хотите сэкономить максимум денег - агенты знают все тонкости рыночных цен в городе или конкретной локализации, тем самым помогая Вам выгодно договориться о стоимости аренды и найти оптимальную локализации подходящую под Ваши ежедневные поездки.  
Вы хотите максимизировать безопасность сделки - агенты помогут вам составить и обсудить условия контракта, обеспечат правильное оформление акта сдачи (возврата) жилого имущества, а также предоставят правоустанавливающие документы владельца жилья.


Если Вас интересует предложение, размещенное на сайте Jaworski24.pl, или Вы хотели бы поручить нам найти подходящее жилье, свяжитесь с нами.

 

 

Метод "na Franka"


В начале XXI века многие обратили внимание на чрезвычайно низкий курс швейцарского франка. Люди, которые желали взять кредит, видели в этом идеальную выгоду – взять в польском банке кредит, но в швейцарской валюте. Причиной этому послужило также введение в польских банках очень высокой процентной ставки и дополнительных платежей.

Желание купить квартиру во время таких привлекательных условий привило к тому, что многие люди начали брать кредиты сроком на 20-30 лет. К сожалению, спустя 10 лет стоимость швейцарского франка удвоилась, вызвав этим фатальную ситуацию у более чем 700 000 семей. Все это случилось потому, что количество платежей зависела от ситуации на валютном рынке.

Уже несколько лет мы слышим в СМИ о проблемах заемщиков, взявших кредит в швейцарской валюте (пол. frankowicze). Политики уверяют, что стараются найти решение в данной ситуации. Но к сожалению, это всего лишь пустые слова, создающие для многих жертв ложную надежду. Сегодня мы знаем, что помощь возможна, но проблема все также должна решаться при поддержке лучших юристов в зале суда.

Наш агентство недвижимости сотрудничает с юридической фирмой, специализирующейся на этой проблеме. Если Вы или кто-то рядом с вами находится в сложной ситуации, позвоните нам, и мы постараемся обеспечить Вам безопасное будущее.     

Statystyki rynku nieruchomości 2018

ceny wynajmu 2018 rceny dzialek 2018 rsrednie ceny 2018 r

При покупке квартиры с посредником, получу ли я что-то чего сам не могу сделать или о чем не знаю?

Что если я самостоятельно буду заниматься поиском и покупкой?

 

Время
Жизнь течет и меняется все быстрее. Работаем все больше времени. Посредник рассмотрит сотни предложений согласно твоим пожеланиям, отсортирует и представит несколько наиболее подходящих. Благодаря этому ты занимаешься своим делом, тем где зарабатываешь. А свободное время потрать на отдых. 

 

Время. Еще раз
Интернет-порталы содержат сотни и тысячи повторяющихся объявлений, недвижимость которая размещена через несколько агентств и собственника. Другие фото, другие параметры, другая цена. Нам кажется что это другая квартира. Сотрудничая с профессионалом избежишь сомнительной радости посмотреть ту же самую квартиру пятый раз подряд.

 

Нервы
Агент изучит ваши ожидания и предпочтения и не будет предлагать одного и того же дважды, трижды. Будет искать "из под земли" но то что нужно. Избежишь ситуации просмотра случайных, вроде бы соответствующих ожиданиям объектов. Плюс контактов с посредниками которые "охотятся" на клиентов помещая заведомо не существующие объекты в интернете. 

 

Безопасность
Покупка недвижимости это не обычная привычная финансовая операция. Часто ты инвестируешь все имеющиеся средства, накопленные за многие годы. Рискованно оплачивать недвижимость или даже давать задаток без подтверждения юридического состояния и права собственности. Способ и форма передачи задатка или всей стоимости объекта - один из ключевых моментов сделки.

 

Уверенность в реализации своих планов
Покупка недвижимости связана со множеством нюансов. Без определенной подготовки трудно быть в курсе возможных проблемных ситуаций. Договор конечно же проверит нотариус, он же подтвердит решение и волю сторон. Но нотариус не подтвердит и не проверит, например, что покупаемый участок земли пригоден для постройки на нем пятиэтажного дома, что гдето рядом не запланирована постройка автомагистрали, что данная квартира в хорошем техсостоянии и что соседи и окружение соответствуют ожиданиям. 

 

Удобство
У тебя отпуск, или приболел, или завал на работе. Агентство не смотря на твои обстоятельства постоянно работает для тебя. Просмотрим сотни предложений, сравним с твоими критериями поиска, а если найдем что-то подходящее то предварительно проверим формальности и реальность предстоящей возможной сделки. 

 

Помощь в переговорах
Обсуждение условий сделки без профессиональной помощи напоминает защиту в суде без адвоката. Надо помнить что каждая из сторон хочет соблюсти свои условия а интересы продавца и покупателя обычно противоположны. Разумно воспользоваться помощью профессионала который с переговорами имеет дело каждый день. Тем более что в расчет идут крупные суммы а подписание договора на не выгодных условиях может быть связано с финансовыми потерями.

 

Выше изожено только несколько преимуществ при сотрудничестве с профессиональным посредником.

 

Если мы договорились и сторудничаем - у вас есть шанс купить недвижимость которая даже не появилась на рынке. Например, между договором с продавцом и появлением квартиры на открытом рынке проходит неделя-две - подготовительный этап. Посредники общаются между собой и если у когото есть покупатель а у когото продавец - квартира может и не попасть в открытую продажу. Эта ситуация выгодна всем сторонам. И такие сделки происходят намного чаще чем кажется. 

Важно также понять что иногда, приобретение недвижимости без помощи посредника может быть довольно неприятным событием. Стоит ли овчинка выделки? Решать вам.

 

Исторический дворец в Силезии с инвестиционным потенциалом

Польша – это страна с тысячелетними традициями и интереснейшей историей, о чем свидетельствуют многочисленные памятники старины оборонительного, промышленного и жилого характера. Неудивительно, что многие из них выставляются на продажу. Надо ли спасать от забвения эти жемчужины архитектуры?

Исторические объекты, несомненно, пользуются интересом. Романтичные развалины, заброшенные дворцы и усадьбы привлекают туристов и являются местными достопримечательностями. Техническое состояние этих построек бывает разным: можно встретить как хорошо сохранившиеся объекты, так и совсем разрушенные, что напрямую влияет на цену такой недвижимости. Заброшенное здание в плохом техническом состоянии можно купить сравнительно дешево. Дворцовый комплекс в Грабишице-Гурне был оценен в 1,4 млн злотых. За отреставрированную старую постройку, пригодную для использования в коммерческих целях, придется заплатить от нескольких до десяти и более миллионов. Уникальный дворец в городе Чемпинь, построенный в 1698–1700 годах, отделка фасадов которого была завершена в 1729–1739 годах, можно купить за 10,5 млн злотых.

В Польше тысячи резиденций, занесенных в список памятников старины, несколько сотен средневековых замков, а список все пополняется. Каждый из этих объектов – уникальное сокровище польской культуры, наше наследие, поэтому они пользуются большим интересом. В них инвестируют как органы самоуправления, так и частные инвесторы, размещая в них отели, апартаменты или рестораны. Решаясь на такое предприятие, мы должны отдавать себе отчет в подстерегающих нас опасностях. Велика вероятность, что расходы на реставрацию недвижимости вроде дворца превысят заплаченную за него цену, а рассчитать стоимость такой инвестиции очень трудно. Дело осложняет тот факт, что занесение здания в реестр памятников старины связано с необходимостью получить разрешение реставратора на проведение всех строительных и реставрационных работ, что часто означает необходимость использования более дорогих материалов.

Таким образом, приведение исторического здания в порядок стоит немало, однако можно рассчитывать на дотации Европейского союза, которые могут покрыть до 50% наших затрат. Еще один источник финансирования – это дотации министра культуры и национального наследия. Ежегодно из бюджета выделяются средства на несколько сотен исторических памятников, в общей сложности несколько десятков миллионов злотых. Благодаря такой значительной помощи были восстановлены многие старинные здания, используемые теперь в качестве отелей, пансионатов и ресторанов. Таким инвестициям способствуют и тенденции в гостиничной отрасли. Растет спрос на специализированные услуги с элементами истории и искусства. В туризме быстрее всего развивается сегодня спрос на объекты природного и культурного наследия (natural & cultural heritage). Учитывая, что гостиничный рынок в Польше относится сейчас к самых рентабельным отраслям народного хозяйства, наступили благоприятные времена для таких инвестиций.
Дворец в Розтоке, который предлагает RE/MAX Centrum, – жемчужина исторической недвижимости. Расположен в Силезии, в удобном месте, с разрешением реставратора и проектом отеля.

Приглашаю к сотрудничеству!

 

mls4